Marka İtibar Yönetimi

Dijital Ortamda Marka İtibar ve Kriz Yönetimi Danışmanlığı

Marka yatırımında ve sonrasında, dijital ortamda oluşabilecek olumsuz yönleri iyileştirerek, marka değerini artıran özel danışmanlık çözümler sunuyoruz.
Dijital ortamda markanız, insanlar için ne ifade ediyor. Müşterilerinizin satın alma sonrasında tekrar markanıza olan algısı ve bu algının süreci ne kadar süre devam ediyor? Müşterilerinizin satın alma sonrasında ki geri bildirimlerini yönlendireceği kanalları zenginleştirmek ve yönlendirmeyi marka kanallarına sağlamayı hedeflemek noktasında oluşturduğumuz stratejimiz için bize ulaşabilirsiniz.
Marka İtibar Yönetimi Önemli

Marka İtibar ve Kriz Yönetimi Nedir?

Günümüzün teknolojisi ile hayatımıza giren dijitalin internet dünyasındaki markalar ile birlikte insanların dijital ortamdaki marka merakı hızla gelişmektedir. Dijital itibarı korumak amaçıyla yapılan çalışmalar firmalar için zorunlu hale gelmektedir. İtibar yönetimi firmanız ve markanızı insanlar üzerinde doğru alğıyı yönetmek ve korumak amaçıyla yapılan çalışmalara verilen isimdir.

İnternet üzerinde markanız adına yapılmakta olan degerlendirmeler ve yorumları kontrol ederek denetleme ve markanız hakkındaki görüşleri takip etme işlemlerine online itibar yönetimi denilmektedir. Markanız adına yapılan olumlu yada olumsuz her yorumların itibar yönetimi üzerinde önemli rol oynamaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu ilginin en çok olumsuz değinmelerden geldiğini göstermektedir. İnsanların Google da arama sonuçlarında ilk sayfada markanızla alakalı çıkan tüm bilgilerin bir tane bile olumsuz içerik, markanıza oldukça zarar verebilmektedir. Ayrıca bunların tespit edilmesi ve bu deneyimin iyileştirilmesi sürecinde, Data İstanbul Dijital Medya Ajansı olarak bir köprü görevi görürüz ve algının olumlu yönlerde gelişmesi için danışmanlığımızı da sunmaktayız. Bu sayede; itibar yönetimi ile markanızın dijital dünyadaki duruşunu kontrol altına alarak negatif algıları pozitife çevirebilmekteyiz.

Online itibar yönetimi nasıl yapılır?

İstatistiklere göre kullanıcıların %62’si bir markanın hizmeti ya da ürünü ile alakalı bir kaç negatif yorum okuduğunda fikirlerini değiştirmektedir. Kullanıcılara göre internet ortamı, bir marka ya da bireyle alakalı en güvenilirve tüm bilginin  bulunduğu kaynaktır.

Kullanıcıların %97’si ise yerel bir işletme ararken bu işletmelerle alakalı çevrimiçi görüşleri mutlaka okumaktadır. Bu istatistikleri ele aldığımızda itibar yönetiminin önemini daha iyi anlayabilmekteyiz.

Markanızla alakalı online ortamda yer alan tüm bilgiler incelenerek değerlendirilmesi gerekmektedir. Olumsuz algı yaratabilecek içeriklerle alakalı aksiyon planı çıkartılması, kullanıcılardan gelen olumsuz geri bildirimlerin dikkate alınarak gerekli çalışmalar yapılması ve kullanıcıya bu konu ile alakalı bilgi verilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Online İtibar Yönetimi Süreci

Her markanın online itibar yönetim süreci farklılık gösterse de genel olarak bu sürecin analiz, iyileştirme, süreç yönetimi ve gözlemleme basamaklarından oluştuğunu söyleyebiliriz. Gelen talebi, en doğru şekilde analiz ederek oluşturduğunuz strateji üzerinden çalışmalar, uzman ekibimiz tarafından yürütülür ve müşteriye rapor olarak sunulur.

İnternetten ve Haber Sitelerinden İçerik Kaldırma

Arama Sonuçları, Haber Siteleri ve Görsellerde Yer Alan Tüm Olumsuz İçerikleri, Profesyonel ve Alanında Uzman Ekibimiz Tarafından Kriz ve Algı Yönetimi Kapsamında Kaldırıyoruz.
Marka İtibarınızı Kontrol Etmek

Online Marka İtibar ve Dijital Kriz Yönetimi için,

Arama Sonuçlarında, Yapılmış ve Yapılacak Olan Tüm Değerlendirmeler, Saygınlığınızı ya da Şirketinizin değerini ne kadar etkiliyor?

Doğru Kriz Yönetimi için Kurumsal Çözümler

Online Marka Algı ve Kriz Yönetim Süreci için Etkili Stratejiler Geliştirilmektedir.

Günümüzde internet ve iletişim teknolojisi ile ortaya çıkan online kriz yönetimi, her geçen gün gelişiyor ve oldukça konuşuluyor. Özellikle marka ve şirketlerin, çağın gerekliliklerini takip edebilmeleri için oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum olmaktadır.

Sosyal medyadaki isminizin distilasyon yönetimiyle ve hakkınızdaki içeriklerin istediğiniz doğrultuda oluşabilmesi ve sürecin yanında online kriz yönetimi konusuda markanızın internet ortamındaki görünürlüğü açısından önemlidir.

Kriz beklemediğiniz bir anda ortaya çıkmakta olan ve acil olarak halledilmesi gerekip yönetilmesi gereken ve çoğunlukla sizin açısından olumsuz etki yaratan bir durumdur. Bazı doğru ve etkili taktikler ile bu olumsuz durumu etkili  hale çevirebilirsiniz. Bunun sonucunda istenilen seviyeye gelmek mümkündür. Ayrıca ortada bu şekilde durumlar var ise dikkat edilmesi gereken en önemli husus kısa süre içerisinde mantıklı adımları atabilmektir.

Doğru adımları atabilmek adına online kriz yönetimi devreye girmektedir. Bu gibi planlar daha önceden planlanmış kriz senaryoları doğrultusunda geliştirilmiş stratejiler ve bu stratejilere dayalı olarak belirlenen doğru ve hızlı kararlardan oluşur. Bu kararların asıl amacı krizi yaratan ve hakkındaki negatif içerikleri olabildiğince hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak ve etkili bir hale getirmek veya bu tür olumsuz durumlarla ustaca baş edebilmektir.

Marka, şirket, kuruluş veya tanınmış şahsiyet olarak internet dünyasında güçlü ve tanınmış bir isim olmak istiyorsanız işinizi teadüflere bırakmamalısınız. Özellikle sosyal medya araçlarını düzenli olarak kullanmalı, çeşitli araştırmalarla internetteki yerinizi tespit edebilmek günümüz internet çağında atılması gereken en önemli adımlardandır.

İnternette algı yönetiminin büyük bir kısmı hakkında yayınlanan içerikleri takip edilmekte saklıdır. Sosyal medya plartformunda yayınlanan görsel ve yazılı içerikleri takip ederek, size zarar veren içeriklere doğru müdahalede bulunmanız gerekir.

Başlıca hedef, maddi ve manevi olarak iyi olabilmek için zarar veren içeriklerden korunabilmek ve mücadele edebilmektir. İnternetteki  videolar, haberler, makale ve yorumlara karşı etkin bir koruma sistemi oluşturarak yararlanabilirsiniz.

Şahıs veya bir marka ismi olarak haklarınızı korumak için yasal ve teknik desteği bir arada bulabileceğiniz bir hizmetten yararlanmanız sizin için iyi bir adım olacaktır. Yönetim desteği alarak sizler için en etkili adımı atmış olacaksınız.

Data İstanbul Ekip


Neden Data İstanbul Dijital Medya Ajansı

Ajansımızı Seçmeniz için Onlarca Özel Nedenler Var?

Data İstanbul, iş başarısını ve sırlarını ilgili markayı etkili şekilde başarılı kılmaktadır. Stratejilerimiz ve çalışmalarımız sonrasında İşletmenizdeki değişimi hızlı şekilde hissedebilirsiniz. Çeşitli referanslar ve geri bildirimlerle, şirketimiz Medya yönetimi hizmetlerinde güçlü bir imaja sahiptir.

WhatsApp Uzman Destek