SEO Makale

SEO Nasıl Yapılır? Veri Odaklı SEO Stratejisi Profesyonel Anlatım

Veri Odaklı SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır? En Güncel SEO Stratejisi Profesyonel Anlatım sağlayan, Dataİstanbul Dijital Medya ve Reklam ajansımız uzman ekibi tarafından SEO Stratejisini detaylı şekilde yer verecektir.

SEO yaparken hangi adımları izlemeliyiz? Nasıl bir yol haritası çizilmeli? Doğru ve etkili bir strateji oluşturmadan SEO yapılmasının ne gibi olumsuz yönleri olur? SEO yaparken ne kadar bütçe ayırmalıyız? gibi merak edilen konu ile ilgili bu soruları makalemizde detaylandırmaya çalışacağız.

SEO Stratejisi Oluşturmadan SEO Çalışmasına Başlamayın!

Bir iş planı oluşturmak, işe başlamanın ilk kuralıdır. SEO sürecinde de aynı kural geçerli olup, ilk yapılması gereken rakiplerinizi incelemek. SEO yapacağınız sektörde rakiplerinizi, Google aramalarında çıkan firmaların web sitelerini incelemeniz gerekmektedir.

SEO Startejisi Nasıl Oluşturulur? Veri Odaklı SEO Analizi ve Yorumlama

Veri Odaklı SEO olarak tanımladığımız nokta; ilk aşamada Veri Analizi yapılarak sağlanır. 12 yılı aşan SEO Uzmanı ekiplerimiz tarafından deneyimlediğimiz ana konulardan biri, rakip analizi olmuştur. Google ilk sayfa ve hatta ilk sıra hedefleyerek çalıştığımız bir çok müşteri ve siteler için bu strateji uygulanarak başarılı sonuçlara ulaştığımızı mütevazı bir dil ile belirtmek isteriz 🙂

Veri Odaklı SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?
Veri Odaklı SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?

Veri Odaklı SEO Nedir? SEO Stratejisi Oluşturulurken Hangi Adımlar İzlenir?

‘Veri güdümlü’ terimi, pazarlamanın tüm alanlarında artan düzenlilikle göreceğinizi ve özellikle organik arama (SEO) ile ilgili olduğunu gösteren bir terimdir. Ancak bu nedir ve endüstri için nasıl uygulanır?

Veriye dayalı‘ terimi, stratejinin geliştirilmesinde kullanılmak üzere nitel ve nicel verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanması uygulamasını ifade eder. Bu nedenle, veri odaklı SEO , bu verileri anahtar kelime stratejilerinden demografik hedeflemeye kadar strateji geliştirmenin merkezi bir parçası olarak kullanma sürecidir.

Veriler her zaman strateji geliştirmenin bir parçası olmasına rağmen, genellikle bir alt bölüm veya süreçte sonradan düşünülmüştür – örneğin bir kampanyayı gözden geçirme yöntemi. Bununla birlikte, veri sürüşüne izin vermek, ister anahtar kelime seçimi, içerik oluşturma, platform kullanımı ve varlığı veya bir markanın pazarlama stratejisinin herhangi bir parçası olsun, araştırmanın sonuçlarını stratejinin geliştirilmesinde merkezi kılar.

Bu süreç, markaların şans unsurlarının çoğunu pazarlama süreçlerinden çıkarmasına olanak tanıyarak kampanyaların ya da SEO stratejileri için başarı olarak değerlendirirken ve uygulamaları değiştirirken geriye dönük olarak proaktif davranmalarını sağlar. Bu çalışmalar genelde ülkemizde Google ADS danışmanlığı sürecinde yapılır ancak, Google SEO Danışmanlığı sürecinde de ciddi anlamda önem arz etmektedir.

Veri Odaklı SEO Stratejisinde İzlenecek Adımlar

Rakip Analizi : Bulunduğumuz sektörde ve belirlediğiniz kelimelerde Google arama ağını kullanarak ilk 10 siteyi çok iyi ama gerçekten çok iyi şekilde analiz ederek rakiplerinizden daha iyi olmanız için bir strateji belirleyerek buna uygun bir çalışma planı çıkarılmalıdır. Bir anda olacak bir çalışma olmadığı için bu çalışma planını 3 Aylık, 6 aylık ve 12 aylık şekilde zamana yayılması son derece önemli olup, 6. ayda ciddi bir başarı elde edilecek şekilde çalışmayı dizayn etmelisiniz.

Ahrefs, SEMRush, KWFinder, Moz, Semalt, Majestic gibi araçlar

Rakip analizini en iyi şekilde gerçekleştirebilmeniz ve doğru verilere ulaşabilmeniz için dünyaca ünlü ve en iyi SEO Araçlarını kullanmanız son derece önemlidir. Bunlardan bazıları ise; Ahrefs, SEMRush, KWFinder, Moz, Semalt, Majestic gibi araçlardır. Rakiplerinizin sitelerini incelerken öncelik olarak, site içeriğini, sayfa otoriterliğini ve sayfa ve içerikte yer alan bilgilerin uzunluğu, kullanım şekli, formatı gibi noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Göreceksiniz ki, yüksek kaliteli içerikler, hızlı açılan siteler, Responsive tasarım, Güçlü bir backlink yapısı olduğunu farkedecek, SEO Stratejisi oluştururken daha güçlü ve özgün bir plan oluşturmanıza ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Bu araçlar sayesinde Tahmini aylık arama hacmi ve gelişmiş anahtar kelime araştırma metrikleriyle, dünyanın en büyük üçüncü taraf arama sorguları veritabanını korumak için büyük miktarda tıklama akışı verilerini sizlere sunmaktadır. Bu doğrultuda gelişmiş detaylı verileri çok iyi işlemenize ve sonuç odaklı bir SEO stratejisi izlemeniz için kullanmamız gereken önemli araçlar olarak bilmemiz gerekiyor.

Veri Odaklı SEO Stratejisine bağlı olarak SEO Nasıl Yapılır? sorusuna cevap verirken ana başlıklar üzerinden değerlendirmekteyiz. Bu yazıyı yazmamızda ki asıl amaç, SEO yaparken, doğru verilerle detaylı bir analiz yapmayı ve bu analizler sonucunda SEO Sürecini ve çalışma planını dizayn etmenizi anlatmak istedik.

DataİStanbul – Yusuf ŞAHİN

Google Search Console ve Google Analytics Verilerini Analiz Etmek:

Google search console
Google search console

Sitenizin genel durumu, hız, gelen ziyaretçilerin analizi, ziyaretçi sayfa girişleri ve sayfa çıkışları başta olmak üzere, kelime aranma hacimleri, sayfa sıralaması ve mobil hata raporları gibi bir çok noktada verileri sizlere sunan Google Search Console sayfasını belirli aralıklarla takip etmeniz de son derece önemli bir durumdur.

Aldığınız Backlink çalışmaları, Backlink geri bildirimleri ve sitenizden dışarı verdiğiniz bağlantıları da net olarak görebileceğiniz bu bölüm için sitenizi mutlaka kaydettirip takip etmeniz son derece önemli bir nokta olarak belirtmek istiyoruz.

Google Search Console Linki için; https://search.google.com/search-console?hl=tr bu adresi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda Google Analytics içinde kayıt olmanız ve kayıt için https://analytics.google.com/analytics/ adresinden kaydınızı oluşturup takip trafik analizlerini takip ederek raporlama yapabilirsiniz. Bu sayfalarda Edinme ve Davranış raporlarını inceleyerek analiz etmek ve yorumlamak son derece önemli bir çalışma alanlarından biridir.

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Web sayfanızda yer alan mevcut SEO faktörleri, Web sitenizde gerçekleşen öğeleri oluşturmaktadır. Bunlar üzerinde tam kontrole sahip olmanız ve düzenlemeniz gereken konuları kapsar. Bu işlemleri Web Tasarımcılara ya da yazılımcı ekibine ileterek de yapılabilmektedir. Yani SEO için en iyi uygulamaları takip ederek zaman içinde bu faktörleri iyileştirmek için çalışabilirsiniz. Bu, içerik pazarlamanızın ötesinde, sitenizin HTML’sinin daha derin düzeylerine kadar gider.


Arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilecek sayfa içi SEO faktörlerinden sadece birkaçını sizler için paylaşacağız;

 • Başlık Etiketi –  Her sayfadaki başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu belirlemektedir. Bu, hem içeriğinizin odaklandığı anahtar kelime hem de işletme adınız dahil 70 karakter veya daha az olmalıdır.
 • Meta Description – Web sitenizdeki meta açıklama, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi verir. Bu, sayfanızın ne hakkında olduğunu ve alakalı olup olmadığını daha iyi anlamak için insan ziyaretçileriniz tarafından da kullanılır. Bu, anahtar kelimenizi içermeli ve okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu anlatmak için yeterli ayrıntı sağlamalıdır. 
 • Alt başlıklar – Alt başlıklar  yalnızca içeriğinizin ziyaretçilerin okumasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmenize de yardımcı olabilir. Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Dahili Bağlantılar –  Dahili bağlantılar oluşturmak veya sitenizdeki diğer içeriklere bağlantılar oluşturmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog yayınınızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.
 • Resim Adı ve ALT Etiketleri – Web sitenizde veya blog içeriğinizde resim kullanıyorsanız, resim adınıza ve alt etiketine anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi de eklemek istersiniz. Bu bilgileri ekleyerek, SEO tanımınızı vermenize de yardımcı olabilirsiniz. Bu, arama motorlarının resimlerinizi daha iyi dizine eklemesine yardımcı olur; bu, kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için resim araması yaptığında görünebilir.

SEO anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi sayfalarınıza stratejik olarak yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca çok fazla anahtar kelime kullanmaya çalışırsa sayfanızı cezalandırır.

Ayrıca, her içerik parçasının yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklandığından emin olmanız gerekmektedir. Bu, içeriğinizin spesifik ve alakalı olmasını sağlar. Aynı anda çok fazla anahtar kelime ile uğraşmaya çalışırken, genellikle odaklanmamış ve ince içerik için yaptığı gibi arama motoru optimizasyonunu olumsuz etkileyebilir.

Site içeriği arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynasa da, site mimarinizi de dikkate almak önemlidir. Optimizasyon sürecinin bir parçası, web sayfalarınızın tüm bölümlerinde SEO tanımını sağlamaktır. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını veya taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmak istiyorsunuz.

Sayfalarınız arasında dahili bağlantılar oluşturmak, bir site haritası oluşturmak ve site haritanızı arama motorlarına göndermek , sitenizin taranabilirliğinin artırılmasına yardımcı olabilir ve arama motorlarınıza içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

Sitenizin mimarisi söz konusu olduğunda bir başka endişe, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır. %87 ve üzeri orandaki Ziyaretçilerin, mobil cihazlarında bilgi ve marka aradığını unutmayın.

Bu kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlarından görüntüleyebildiğinden, okuyabildiğinden ve bu sitede gezinebildiğinden emin olmanız gerekir. Bu sadece kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda SEO optimizasyonunuzu da etkilemektedir.


Özetlemek Gerekirse bir SEO Çalışma için Verileri İşleyin, Yorumlayın ve Raporlayın

Sonuç

SEO çalışması, emek isteyen, zahmetli, ciddi bir çalışma gerektiren ve en önemlisi çok iyi analiz ederek, yorumlanması gereken bir çalışma biçimidir. Bir kaç SEO Paketi alıp, bir kaç makale yayınlamak kesinlikle ama kesinlikle bir “SEO Çalışması” olarak değerlendirilemez. Malesef, SEO çalışması adı altında yapılan bu tarz çalışmalar hedef odaklı bir başarıya taşımadığı gibi firma için zaman kaybından ileriye gitmemektedir.

Bu doğrultuda Dataistanbul Dijital Medya ve SEO Ajansı ekibimiz ile İletişime geçerek, hedef odaklı bir çalışma planı oluşturmak, doğru strateji ve gerçek çalışmalar ışığında gerçek başarıyı bizimle yakalama imkanı bulabilirsiniz.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Yorumlar (4)

 1. Engin Ö.
  Temmuz 27, 2020 Cevapla

  SEO gibi çok eksenli bir uygulamanın burada bir film şeridi gibi gözlerimizin önüne sermişsiniz. çalışmanız projelerimde seo yaparken uygulamadığım eksikleri gidermeme ve uygulayıpda eksik yaptığım şeylere tekrar farklı bir gözden bakmamı sağladı. Data İstanbul olarak sizleri her platformda takip ediyorum. Çalışmalarımda fikir ve bilgilerinizden çok faydalanıyorum. Her şey için çok teşekkürler.

 2. A.Kadir
  Temmuz 27, 2020 Cevapla

  Yusuf beyin önderliği ile çalışma hayatını sürdüren Dataistanbul bizlere strateji belirlerken çok fayda sağladı. SEO’nun önemini her projesinde ve makalesinde bizlere tekrar tekrar anlatan sizlere çok teşekkür ediyoruz.
  Diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 3. Derya Ataman
  Ağustos 11, 2020 Cevapla

  Web sitesinin ve rakiplerin Web sitesinin anatomisini okumak olarak özetlediğim bu makaleyi kaleme aldığınız için çok ama çok teşekkür ederim.

 4. Deniz Ardalı
  Ağustos 16, 2020 Cevapla

  Bu yazıyı okumadan önce, özellikle reklamların çok olması dolayısı ile SEO etkisine pek inanmıyordum. Ama bu yazıyı okuduktan sonra SEO gücünün önemi ve siteye olan etkisinin ne derece önemli ve olmazsa olmaz bir durum olduğunu kavramış bulunmaktayım. Yazınız için çok teşekkür ederim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir