Yazılım

Başarılı Yazılım Lisans Yönetimi için 5 Basit Adım

Başarılı Yazılım Lisans Yönetimi için 5 Basit Adım

İnternet’in tanıtılmasından bu yana ortaya çıkan teknolojik devrim, dünyanın iş yapma biçiminde dikkate değer bir değişiklik oluşturdu. Günümüzde ise her türlü iş planını destekleyen yazılım programı vardır.

Bunun istenmeyen bir etkisi olarak birçok şirketin, yazılım araçları için ödeme yaptıkları ve bunun onlara ne kadar ücretli olduğu konusunda düzensiz bir yazılım lisansı yönetim sisteminde bulunmalarıdır. Bu makalede, size beş adımda nasıl iyi bir yazılım yönetim sistemi kuracağınız noktasında bilgiler sunacağız.

1. Tek Bir Departmanda Yazılım Temizlemeyi Merkezileştirin

Yazılım lisansı yönetiminizi düzenlemenin ilk adımı, hepsini tek bir yerden yönetmektir. Yazılım satın alma ve yönetiminden sorumlu bir merkezi departman olmalıdır. Tüm bilgilerin tek bir yerde olması, tek bir ekip tarafından yönetilmesi her şeyi çok daha kolay hale getirir.

2. Bir “Yazılım Satın Alma Süreci” Oluşturun

Yazılım satın alma işlemi tek bir departmanda merkezileştirildiğinde, bu departman bir yazılım satın alma süreci oluşturmalıdır. Bu, satıştan araştırma-geliştirmeye kadar her departmanın takip ettiği bir süreç olmalıdır.

Yazılım satın alma sürecindeki birkaç adım, yazılımın herhangi bir kopyasının bulunmadığına dair inceleme, birden fazla satıcının değerlendirilmesi ve yazılım benzerlerini içerebilir.

3. Kullanıcı Başına Yazılım Maliyetlerini Öğrenin

Artık tüm bilgilere tek bir yerde sahip olduğunuza göre, bazı temel maliyet analizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Düşünmeniz gereken ilk şey, yazılım için çalışan başına ne kadar harcadığınızdır. Bu, size kesinti yapabileceğiniz yerler hakkında fikir verir.

4. Daha İyi Sözleşmeler İçin Sürekli Pazarlık Yapın

Süresi dolan yazılım için yenileme sözleşmesi yaparken, ekibin daha düşük bir fiyatı denemek ve pazarlık etmek için satıcıyla aktif olarak çalışmalıdır.

Bu düşük fiyatı elde etmek için yazılımı kullanan kullanıcı sayısındaki artış, daha uzun sözleşme şartlarını içerebilir.

5. Kullanımı Analiz Edin

Son olarak, yazılım lisansı yönetimi bulmacasının önemli bir parçası, kullanımı analiz etmektir. Kimsenin kullanmadığı bir yazılım programı için para ödediğiniz ortaya çıkarsa, o programı bırakmanın ve teknoloji harcamanızı azaltmanın zamanıdır.

Başarılı Yazılım Lisans Yönetiminde Özetle

Başarılı Yazılım Lisans Yönetiminde Özetle

Projeniz, şirketiniz ve iş sürecinde kullanmış olduğunuz yazılım Lisans yönetimi son derece takip isteyen bir konudur. Özellikle Sunucu Lisanslarının, lisans sürelerinin bitmesi ile oluşan hatalar anlık sorunlara sebebiyet vermektedir. Data İstanbul Dijital Medya ve SEO Ajansı Blog yazımız altında ki yorum bölümünden sizlerde değerlendirmelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.