Dijital Pazarlama

Tüketicilerin Reklamverenlere Öğretebileceği 4 Şey

Tüketicilerin Reklamverenlere Öğretebileceği 4 Şey

İster inanın ister inanmayın, müşteriler işletmelerin nasıl çalışması gerektiği konusunda çok şey öğretebilir. Müşteri, bir işletmenin kalbidir.

Bu nedenle müşterilerin düşüncelerini dikkate almak ve buna göre yapılan işi şekillendirmek önemlidir. Ancak tüketiciler (müşteriler) marka gelişimi hakkında ne öğretebilir?

1. İnsanlar Rahatsız Edici Reklamlara Dayanamaz

Pazarlama, her zaman bir başarı değildir. Aslında tarayıcılara reklam engelleyici olarak AdBlock, uBlock Origin gibi eklentileri yükleyen kullanıcılardan öğrenilecek çok şey vardır. Müşterinin ilgisini çekmeyen, müşteriyi rahatsız eden reklamların çokluğundan bu eklentileri birçok kişi kullanmaktadır. Yani müşteriler rahatsız edici, müdahale edici reklamlardan nefret eder.

Banner reklamların eskisi kadar popüler olmadığını fark ettiniz mi? Bunun bir nedeni var. İzleyiciler bu reklamları istilacı, sinir bozucu, güvenilmez buluyorlar.

Bir pazara ulaşmak için işletmelerin kendilerini müşterilerin yerine koymaları gerekir. Hiç kimse olması gerekenden daha fazla reklama maruz kalmak istemez.

Bir reklam ne kadar organik ve doğal olursa, kitlenin dikkat çekme olasılığı o kadar artar. Bir reklamı pazarlama otomasyonu yoluyla kişiselleştirmek kadar basit bir şey bile büyük bir fark yaratabilir.

2. Güven Önemlidir

Organik reklam motifi ile devam edelim. İnsanlar doğası gereği reklamlara güvenmemektedir. Uygun marka geliştirmek, güvenle eş anlamlı olmalıdır. Bir markanın, kitlesi tarafından güvenilmesi için elinden geleni yapması gerekir.

Güvenilir müşteriler, sadık müşteriler olma eğilimindedir. Bu nedenle dürüstlük, diğer her şeyin üstündedir. Bir marka, müşterileriyle aynı seviyede olduklarını ne kadar çabuk fark ederse, pazarlamaları o kadar çabuk başarılı olur.

3. İnsanlar Başkalarının Görüşlerine Değer Veriyor

Bugünün tüketicisi satın alma işlemine başlamadan önce ürün, marka hakkında incelemek, bilgi almak isteyen son derece anlayışlı kimselerdir. İncelemeler çok önemli olmasa da, biraz önemlidir. Ürünler hakkında yapılan yorumda daha çok önemlidir.

Kullanıcılar kişisel incelemelere, yönlendirmelere de güvenir. Daha önce tüketicinin ve markanın ne kadar önemli olduğunu belirttik. Modern reklamcılık ürüne değil, insanlara odaklanmalıdır.

4. İnsanlar Duymak İstiyor

Bir markanın yapabileceği en iyi şey, kitleleriyle etkileşim kurmasıdır.

Bir müşterinin bir markanın sitesine yöneldiğini, olumsuz bir deneyim bıraktığını ve kötü bir deneyim yaşadığını varsayalım. Bu, marka için iyi bir şey değildir. Marka, müşteri ile doğru iletişim kurmadığı için, müşteri markadan memnun kalamaz.

Marka geliştirme zor bir dengeleme eylemidir. Biraz reklam bilgisi ve birçok insan becerisi gerektirir. Tüketicilerin bize öğreteceği çok şey var ve artık onları dinlemeye başlamanın zamanı geldi.


Dijital Pazarlama Ajansı olan Dataistanbul blog bölümünde sizlere içerik üretmeye devam ediyoruz. Doğru Reklam stratejileri için, Tıklama Başı Reklam Yönetim Danışmanlığı Hizmetleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.