Dijital Pazarlama

Deneyimsel Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Deneyimsel Pazarlama Türleri

Deneyimsel Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Deneyimsel Pazarlama Türleri

Evde aynı müziği dinleyebildiğimiz halde neden canlı bir konsere gitmeyi tercih ediyoruz? Stadyumda bir spor karşılaşmasını izlemek ile TV’de canlı izlemek arasındaki fark nedir? Tek kelimeyle, deneyimin gücüdür.

Sadece bir kanal aracılığıyla bir şeyin parçası olmanıza izin veren içgüdüsel bir şey vardır. Manzaraların, seslerin, dokuların, tatların ve kokuların benzersiz birleşimi, bir deneyim oluşturmak için bir araya gelir.

“Müşterilerin çoğunun kişiselleştirilmiş deneyimleri arzuladığı ve bir satın alma işlemi yapmadan önce bir markayla etkileşim kurmayı arzuladığı bir çağda, deneyimsel pazarlama artık herhangi bir modern pazarlama stratejisi için gerekli duruma gelmiştir.”

Ancak çok sayıda marka deneyimselliğe atlamak için istekli olsa da, çoğu pazarlama stratejisine başarılı bir şekilde nasıl entegre edeceklerini bir kenara bırakarak, deneyimsel pazarlamanın temellerini anlamakta hala mücadele etmektedir.

Bu nedenle, deneyimsel pazarlamanın sizin için nasıl yararlı olacağına dair bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğimiz bu kullanışlı kılavuzu oluşturduk.

Deneyimsel Pazarlamayı Bu Kadar Güçlü Yapan Nedir?

Deneyimsel pazarlama, bir marka ile müşterileri arasında anlamlı bir bağlantı oluşturmakla ilgilidir. Belirli bir ürünü pasif bir izleyici kitlesine tanıtmanın ötesinde, müşterilerin bir markanın kimliği ve temel değerleriyle aktif bir şekilde ilgilenmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

“Bir marka sürükleyici bir deneyim sunarak, hedef kitlesinin zihninde herhangi bir reklamdan çok daha uzun süre kalacak bir izlenim yaratabilir.”

Müşteriler için deneyimsel pazarlama, onlara bir markayla doğrudan etkileşim kurma ve anlamlı bir ilişki kurma şansı sağlar. Binlerce kişiye hitap eden bir etkinliğiniz olsa bile, her insan kendine özgü deneyimiyle o etkinlikten uzaklaşacaktır.

Markalar için, özellikle küçük işletmeler için deneyimsel pazarlama, müşteri sadakatini ve doğrudan satışları artırmak için altın bir fırsattır. Başarılı deneyimsel pazarlama kampanyaları insanları yalnızca markaları ile tanıştırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni müşterileri harekete geçirir. Markaların %65’i, deneyimsel pazarlama çabalarının doğrudan satışa yol açtığını söyler.

Ancak doğrudan pazarlamanın ötesinde, hedef kitlelerini marka elçileri haline getirerek veya katılımcılara deneyimlerini sosyal medyada paylaşmaya teşvik ederek, marka farkındalığını ve maruziyetini arttırmanın bir yolunu da sağlar.

Deneyimsel Pazarlama Nedir? Türleri Nelerdir?
Deneyimsel Pazarlama Nedir? Türleri Nelerdir?

Deneyimsel Pazarlama Nedir?

Deneyimsel pazarlama, etkileşim pazarlaması olarak da adlandırılır. Bu yaklaşım, müşterileri ürünün etki alanına yerleştirir. Dokunsal bir deneyimi vurgular ya da izleyicinin kalıcı bir duygusal bağ ile uzaklaştığı bir deneyimdir.

Bu deneyimler ürüne özgüdür, deneyim ve ürün etrafında daha geniş bir topluluk oluşturur. Sonuçta bu, yeni müşteriler, kullanıcılar getirir ve kalıcı bir sadakat oluşturur.

4 Temel Deneyimsel Pazarlama

Başarılı bir deneyimsel pazarlama ajansı, dört temel temas noktası üzerinde çalışır:

  1. Kişisel etkileşim
  2. Ürün ve duygunun sinerjisi
  3. Pozitiflik
  4. Sosyal paylaşım

Bu dört kilit nokta, şirketlerin pazarlama hareketlerinin ötesine geçmesine yardımcı olur. Uzun süreli memnuniyet ve marka bağlılığını teşvik etmeye çalışır.

Kişisel Düzeyde Katılım

Müşterilerin bahsettiği en büyük şikayetlerden biri, etkileşimlerine başladıktan sonra deneyimin azalmasıdır.

Deneyimsel pazarlama, “insan deneyimini” teşvik eder ve şirketlerin markasının onlara nasıl yardımcı olduğunu ve onları nasıl harekete geçirdiğini araştırır.

Ürün ve Duyguları Birleştirin

Olumlu duygular, insanları sevdikleri markalarla birleştirir. Bu sinerji, ayın lezzetinin çok ötesine geçen ve müşterileri yıllarca geri getiren uzun süreli bir bağlantı sağlar. Deneyimsel pazarlama, ürünün pozitiflik potansiyelini belirlemeli ve geliştirmelidir. Müşteri daha sonra bu olumlu duyguyu içselleştirir ve deneyimi kopyalamak için markaya tekrar tekrar geri döner.

Olumlu Temas Noktaları

Bunu deneyimsel pazarlama kampanyanızın en zorlu kısmı olarak bulabilirsiniz. Müşteriyi dönüşüm hunisine çeken bir kampanya bulmak bir şeydir. Onları uzun ve değerli bir süre boyunca bağlı tutan bir etkileşim yolu bulmak tamamen farklı bir konudur.

Birden fazla temas noktasını garanti etmenin anahtarlarından biri, yalnızca TAMAM’a razı olmamaktır. Olmasını istediğiniz deneyime dönüşene kadar konsept üzerinde çalışmaya devam edin.

Paylaşım Sanatı

Son olarak, projenin mükemmel bir paylaşılabilirlik unsuruna sahip olması gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri videoya odaklanmaktır. Videodan yararlanmanın yollarını arayın, markanızın kampanyasını birden çok akışa ekleyin ve içeriği olabildiğince popüler ve “yapışkan” hale getirin.

Deneyimsel pazarlama benzersiz zorluklarla birlikte gelir. Tek seferlik bir etkinlik kadar basit değildir. Ancak bağlılık pazarlamasının dört ilkesine ve basit çözümlere razı olmama isteğine dikkat ederek, stratejinizi yükseltebilirsiniz. Bu, sonuçta müşterilerinizle duygusal bir bağ ve sadakati geliştirmenize yol açacaktır.


Deneyimsel Pazarlama Türleri

Artık deneyimsel pazarlamanın ne olduğunu ve neden bu kadar güçlü olduğunu anladığımıza göre, kendi işiniz için kullanabileceğiniz farklı deneyimsel pazarlama taktiklerine bir göz atalım.

Sınıflar

Şimdiye kadar en yaygın deneyimsel pazarlama türü, özellikle B2B dünyasında sınıflarda eğitim yapmak, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve aynı zamanda onlara eğitim biçiminde değer sağlamanın harika bir yoludur.

Bunun yüz yüze olması gerekmediğini unutmayın. Katılımcılarla fiziksel olarak aynı ortamda bulunmak daha iyi olsa da, online bir sınıfta olmaları da aynı şekilde işe yarayabilir.

Pop-Up Deneyimler

Deneyimsel pazarlama hakkında konuştuğumuzda genellikle ilk akla gelen pop-up olayıdır. Pop-up etkinlikler perakende mağazaları, sanat enstalasyonları ve hatta canlı performanslar gibi çeşitli şekil ve biçimler alabilir, ancak esasen pop-up etkinliklerin amacı sıradan, günlük deneyimi geliştirmektir.

Pop-up deneyimleri bu kadar eğlenceli ve ilgi çekici kılan şeylerden biri de, doğaları gereği uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmamış olmalarıdır.

Kadınlara adet dönemlerinde yardımcı olmaya ve adet kanaması hakkında daha geniş bir sohbeti kolaylaştırmaya adanmış ürünler satan bir pop-up mağaza olan Kotex, bunun harika bir örneğidir.

Tek Kişilik Etkinlikler

Deneyimsel pazarlama hakkında hatırlanması gereken çok önemli bir gerçek, mümkün olduğu kadar çok insanı etkilemek zorunda olmamasıdır. Bazen yapmanız gereken tek şey, bir kişiye eşsiz bir deneyim yaşatmaktır. Doğru miktarda yaratıcılık ve sosyal paylaşımla, yalnızca küçük bir grubu etkileyen bir deneyim oluşturmak, binlerce katılımcıya etkinlik yapmak kadar etkili olabilir.

Ürün Vitrinleri

Pazarlamanın ana hedeflerinden biri, potansiyel müşterileri ürününüz hakkında eğitmektir. Ürün vitrini birçok marka için doğal bir deneyimsel pazarlama taktiğidir.

Geleneksel olarak, ürün vitrinleri sıkıcı ve tamamen unutulmaz olma eğilimindedir, ancak biraz yaratıcılıkla birleştirildiğinde ve biraz teknolojiden yararlanıldığında, bir ürün vitrini gerçekten sürükleyici bir deneyim haline gelebilir.

Örneğin tek malt Scotch viskinin şirketi Glenfiddich’in en son ürünlerine dikkat ve ilgi çekmek için nasıl bir pop-up etkinlik düzenlediğini görebilirsiniz. Glenfiddich, ürünleri için tadım etkinliği yapmak yerine, işi bir üst seviyeye çıkardı. Müşteriler, kendileriyle ilgili soruları yanıtlayacakları ve kişiliklerine uygun bir kokteylle eşleştirilecekleri kısa bir teste girdiler.

Geleneksel tadım etkinliğindeki bu basit değişiklik, müşteriler ve marka arasında daha kişiselleştirilmiş etkileşime izin vermenin yanı sıra, Glenfiddich’ten keyif alabilecekleri farklı yolları bulmalarına yardımcı oldu.

Doğrudan Posta

Deneyimsel pazarlama, etkinlik pazarlamasıyla sınırlı değildir. Amacın marka ile müşterisi arasında anlamlı, özgün bir bağlantı oluşturmak olduğunu ve deneyimsel pazarlamanın diğer pazarlama taktikleriyle birlikte kullanılabileceğini, kullanılması gerektiğini unutmayın.

Bizible’nin deneysel pazarlamayı hesap tabanlı pazarlama kampanyalarına nasıl dahil ettiğine bir bakınız. Belirlediği müşterilerin bir listesini derledikten sonra, onlara el yazısıyla yazılmış bir not olarak “Toplam Ekonomik Etki Metodolojisi” ‘nin kopyasını ve onların adına çevre hayır kurumuna bağış amaçlı bakım paketleri gönderdi:

Bu örneğin gösterdiği gibi deneyimsel pazarlamayı kullanmak için büyük, gösterişli etkinlikler düzenlemenize gerek yoktur.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.