Dijital Pazarlama

Büyüleyici Bir Marka Hikayesi Nasıl Anlatılır?

Büyüleyici Bir Marka Hikayesi Nasıl Anlatılır?

Müşterilerle ilişki kurabilmek için onlarla bağlantı kurmanın ve güvenlerini kazanmanın bir yolunu bulmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, özenle hazırlanmış bir marka hikayesidir.

Sektörünüz ne olursa olsun, tüm başarılı marka hikayelerinin birkaç ortak özelliği vardır.

İlişkilendirilebilir Bir Hikaye Oluşturun

Tüketiciler kendilerinde yankı uyandıran bir marka bulmaya can atıyorlar. Amaç, marka hikayenizi ilişkilendirilebilir hale getirmektir.

Tüketicilerin ilişki kurabileceği ve bunun üzerine inşa edebileceği bir yön bulun. Tüketici olarak görmekten hoşlandığınız şeyleri düşünün. Tüketiciler, bir markanın ürününün etkisini, işin kalitesini, ekibi vb. önemsiyorlar.

Kısa ve Güzel Tutun

Marka hikayeniz kısa ve öz olmalıdır.

İlginç marka hikayeleri, pazar istatistiklerini detaylı anlatmaz ve genel sektör bilgilerini içermez. Hikayeniz ne kadar basit olursa, referans vermek o kadar kolay olacaktır.

Görsel Bir Marka Hikayesi Oluşturun

Çoğu zaman bir markanın “hakkında” sayfasına bakarsınız, yalnızca geçmişini ve misyonunu ayrıntılarıyla anlatan kısa bir tanıtım bulursunuz. Yazı son derece ilgi çekici olmadıkça okumaya devam etmek istemezsiniz.

Okuyucular, okumaya devam etmeden önce bir sayfadaki yazıların yüzde 28’ini okur. Marka hikayeniz için dikkatleri yeterince uzun tutmanın bir yolunu bulmalısınız.

Hikayenize markanız hakkında video da ekleyebilirsiniz. Videolar izleyicilerin ilgisini çekmenin ve onları ince ayrıntıları okumaktan kurtarmanın ideal bir yoludur.

Otantik bir marka hikayesi oluşturun

Otantik Bir Hikaye Oluşturun

Samimiyetsiz, basit, pasif bir marka hikayesini 1 km uzaktan fark etmek kolaydır. Ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için dürüst olmanız ve yürekten konuşmanız gerekir.

Başlangıçta hoş değilmiş gibi görünse de, marka hikayenizde ekip üyelerine yer vermek hoş olabilir. Aslında bunu hoş olarak algılamak ziyaretçiye göre değişebilir. Hedef kitlenizin markanızı kavraması için yetkili bir isim verin. Bu daha samimi ve kişisel bir marka hikayesi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Gerçek kişileri ve deneyimleri kullanmak, marka hikayenize daha duygusal bir açı kazandırmaya da yardımcı olacaktır. Bu özgün öğeler, kitlenizin markanızın misyonuna sempati duymasına olanak tanır.

Her markanın bir hikayesi vardır ve onu çekici bir şekilde hayata geçirmek size kalmıştır. Yukarıdaki ipuçlarıyla, kendi marka hikayenizi tasarlamaya başladığınızda sorun yaşamayacaksınız.

Author

Gülfer Işık

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.