SEO Makale

SEO’nun Gücünü Keşfedenler Kazanıyor

SEO’nun gücünü keşfedenler yazı dizisini, Seo’nun önemini ve bir çok sektörü sizlere örnek göstererek paylaşmak istiyoruz. Bilinen bir gerçek ki, dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru Google‘dır. Ülkemizde ise bu kullanım oranı % 93 civarında hesaplanmaktadır. Yandex arama motoru son yıllarda ülkemizde yaptığı ciddi yatırımlarla pazar payının sadece % 12 sini hedeflemiş ve % 9 civarında seyrini göstermektedir.

Zirvede Olanların Tercihi! Seo Uzmanı Ajansı Data İstanbul

Neden Arama Motorları

Yıllar önce gazete kuponları ile dağıtılan cilt cilt ansiklobedileri hatırlarsınız. İnsanın yaşamı boyunca her daim bilgiye ihtiyaç duyar. Bu insanın var oluşundan beri böyledir. Bilgi tarihler boyunca en kutsal hazine olarak görülmüş özellikle, ülke yönetiminden, savaş stratejilerine, gelişen teknolojiden, fizik, kimya ve biyolaji gibi konularda bilginin katlanarak gelişmesi ve bugüne aktarılması bilginin kutsiyetini her zaman ön planda tutmuştur.

Gelişen Mobil ve Bilgisayar teknolojisi ve gündelik hayatımıza giren internet ile birlikte, insanların yaşam süreçlerinde ve iş hayatlarında bilgiyi sorgulayabilecekleri bir kanalın varlığı bu kanalı da aynı şekilde en önemli araç kabul etmiştir.

Şirketler için Arama Motorunun Önemi

Bu durum bu kadar açık ve net iken, firmaların, ziyaretçi ve müşterileri için sunduğu Web sitesi atık şekilde bir kenarda bırakmaları, tamamen anlamsız kalmaktadır ya da bu gücün farkında olamayışları olarak ifade edilebilmektedir.

E-Ticaret sektörü bu konuda son derece duyarlı olmak zorunda. Özellikle dikey model E-Ticaret siteleri için Seo’nun önemi aylık olarak o firmaya ortalama 10 bin TL üzeri para kazandırmaktadır. Ayrıca, marka bilinirliği ve insanların güveni de eklendiğinde büyük bir değişimin var olacağı aşikardır.

Bu değerin farkında olmayanlar, bu kazancı Adwords ile bölüşmekte ya da farklı mecraları kullanarak, daha fazla emek, zaman ve maliyet harcaması yapmaktadırlar. Sadece E-Ticaret siteleri değil elbette. Hizmet sunan firmalar içinde özellikle Bölgesel Seo, en önemli dijital reklam stratejisi olarak kabul görülmelidir. Hizmet verdiğiniz bölgeye yapılan seo çalışması ile o ilçede ki talepleri kendinize çekebilirsiniz.

Hizmet Sektörü ile İlgili Bir Kaç Örnek Vermek Gerekirse;

Bilindiği üzere kış aylarında yoğun olarak kullanılan kombiler bozulmaktadır. Devreye kombi servis ve bakım hizmetleri sunan firmalar girer. Yapılan incelemelerde Kombisi bozulan bir ailenin bulunduğu ilçeye göre arama yaparak kombi çağırması bir ziyaretçi eğilimi olarak bilinmektedir. Bu eğilimin bu yönde işlendiğini gösteren Google Trends araçları ile görebilmemiz mümkün.

Örneğin; Beşiktaş ilçesinde kombisi bozulan bir aile “Beşiktaş Kombi Servisi” olarak aramaa yapması daha yüksek olması ile birlikte, mobil cihazlarda arama yaparken de arama sonuçları Beşiktaş’a en yakın kombi servislerini sunmaktadır.

Bu doğrultuda Kombi Hizmeti sunan bir firma, hizmet sunduğu bölgeleri web sitesini, doğru arama motoru optimizasyonu yaparak Google arama motorunda ön planda tutmalıdır.

Otoriter Siteniz ile Özel Günleri Fırsata Dönüştürün!

Yılbaşı yaklaşıyor. Sonrasında sevgililer günü, anneler günü ve babalar günü. Buna ek olarak evlilik yıldönümleri ve doğum günleri eklendiğinde, he unutmadan birde bayramlar var tabii. İşte bu günleri fırsata çeviren onlarca firma var ki, sadece bu dönemde tüm yılın masraflarını çıkartmaktadırlar.

Özel günlerin önemini uygulayıp yaşayarak gören büyük bir hediye sitesi, bu sektörde ki tüm kelimeler üzerinde başarılı bir SEO çalışması yaptırarak rakiplerinden açık ara farkla yüksek cirolar yapmaktadır. Hem Google ADS maliyetlerini minimuma düşürmenin mutluluğunu taşıyan bu tarz firmalar hemde uzun vadeli stratejinin karşılığını almaktadırlar.

“Şirketinizin, orta ve uzun vadeli Dijital yatırım kalemlerinden biri mutlak suretle Web sitenizin otoriterliği ve rakiplerinizden ön sıralarda yer alması için başarılı bir Arama Motoru Optimizasyonu olmalıdır. “
Yusuf ŞAHİN (Dijital Medya Uzmanı)

Sonuç Olarak Seo Gücü

Google Adwords ya da farklı mecraları kullanan firmalar, bu yarışa bir an önce girmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Uzun soluklu düşünüldüğünde daha az maliyetle daha fazla gelir elde etmenin ve yeni müşteriler kazanmanın en etkili yolları olarak kabul edilen Arama motoru optimizasyonu tüm mecraları aynı çatı altına toplayan bir oyun olarak tanımlamaktayız.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir