Duyurular

Sosyal medya düzenlemesi ile Google, Türkiye’de Ofis Açıyor

Google Türkiye Ofisi Açılıyor Sosyal Medya Yönetmeliği

Son aylarda çokça tartışılan Sosyal Medya Düzenlemesinin ardından Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google Arama Motoru Türkiye’de ofis açma kararı aldığı dijital haber kaynaklarında yer aldı. Ancak, Google’dan haberin gerçeği yansıtmadığı açıklaması ertesi gün geldi. Sosyal medya şirketlerinin Türkiye’e ofis açmak zorunda oldukları düzenlemede, dijital şirketlerin mevcut ticari faaliyetlerinde bir değişiklik olmayacak. –

Google Türkiye’de Ofis Açması Ne İfade Ediyor?

Ülkemizde çokça tartışılan ve sosyal medya yasası olarak bilinen, Temmuz ayı sonunda yürürlüğe giren İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun sorasında ilk adım Google’dan geldi. ABD’li teknoloji şirketi Türkiye’de ofis açmaya karar verdi.

İstanbul Levent ofisi olan ve 2005 yılından bu güne resmî olarak ‘Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi‘ adıyla faaliyet gösteriyordu. Şirketin Türkiye’ye yönelik aldığı son kararının ise Google’ın sadece reklam ve pazarlama faaliyetlerine değil, tüm operasyonlarını yürüteceği yönünde bir sürece başlayacağı olarak ifade edilmektedir.

Google’dan Türkiye ofisi iddialarına yalanlama

Google, yasa gereğince Türkiye’de ofis açacağı ve operasyonlarında değişikliğe gideceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.  Google yaptığı açıklamada, 2006’dan bu yana İstanbul’da kurulu Google Reklamcılık’ın yurt dışında yerleşik Google şirketleri tarafından sağlanan hizmetlerin Türkiye’de tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar yaptığını anımsattı. 

Açıklamada, “Medyada yer alan ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan güncel değişiklikler sebebiyle Google’ın Türkiye’deki operasyonlarında değişikliğe gitmeye karar verdiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesini kullandı. 

Söz konusu haberlerin, Google’ın reklam hizmetlerinin sunumuyla ilgili 2021’de yapmayı planladığı bazı yapısal değişikliklerin yanlış anlaşılarak yayılmasına dayandığını belirtti. Google açıklamada, konunun söz konusu kanunda yapılan değişiklikler ve sosyal medya düzenlemeleriyle bir ilgisinin bulunmadığını aktardı.

(HA)

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.