SEO Makale

“100 TL Bütçe Yatırıp Bir Görelim” ile Dijital Yatırım Anlayışı

Geleneksel ticaret yatırımlarında bile mantıksız olarak kabul gören “Bi Görelim” düşüncesi, firmaların mevcut imkanlarını kullanılmaz hale getirmekle birlikte, vizyon sahibi şirketlere ya da marka olma yolunda yürüyen kişilere yakışmayan bir tutumdur. Dijital reklam ve Pazarlama yatırımları kısa vadeli değerlendirilerek ölçülebilen bir yöntem kesinlikle değildir. 3 Aylık, 6 Aylık ve 12 aylık verileri işleyerek görebileceğiniz sonuçlar için; Günde 50 – 100 TL verip bir hafta sonra sonuç beklemek, değerlendirme yapmak, oldu olmadı gibi sonuçlar çıkarmak çok ama çok yanlış bir tutumdur.

Dijital Pazarlama, Reklam ve SEO çalışmaları, ciddi bir vizyon gerektirir. Orta ve Uzun vadeli iş planı, yatırımlar, marka olgusuna dayalı video ve görsellerin işleyişi, müşteri etkileşimi, müşteri sadakati, Maliyet, Lojistik, Call Center gibi departmanlardaki personellerin eğitimi vb. gibi 500’e yakın kriter, başarı ve kazancı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Dijital Yatırımlar için Kısa Vadeli Beklentiler Değil Orta ve Uzun Vadeli İş Planları Oluşturulmalı

E-Ticaret siteleri başta olmak üzere, rekabeti yüksek hizmet sektörleri için kısa vadeli sonuç beklemek, iş ve kazanca olan samimiyetin olmadığını ya da art niyetli bir beklenti içerisinde bir düşüncenin olduğunu ortaya koyduğunu açık yüreklilikle ifade edebiliriz. Eğer bu iki sebep değilse, dijital mecranın gücünü henüz keşfetmemiş ya da kulaktan dolma bilgilerle işin, çok ama çok kolay şekilde yürüdüğü fikrine kapılmış olabilirsiniz.

Data İstanbul Dijital Medya Reklam ve SEO Ajansı olarak 15 yıl önce ifade ettiğimiz “Sadece Var Olması Asla Yetmez!” sloganın bu makalemizde önemini, tekrar belirtmek ve ne anlama geldiğini tekrar ifade etmek isteriz. Web sitesini açmak size ilk aşamada müşteri kazandırmaz. Biraz klişe örnek olacak ama, sokak arasında bir dükkan açmak gibi bir durum ile örneklendirmeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu dükkana müşteri çekmek, dükkanınızı en iyi ürünlerle doldurmak ve lokasyon olarak daha işlek bir caddeye taşınmak için bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Dijital Mecrada aynı bu şekilde yürür. Hatta rekabet ve pazar boyutu dijital mecrada daha emek – yatırım isteyen bir süreçtir.


Dijital Yatırım Danışmanlığı SEO Ajansı Data İstanbul
Dijital Yatırım Danışmanlığı SEO Ajansı Data İstanbul

Veri Odaklı Analizlere dayalı, Realist Bir Yaklaşımla, İş ve Bütçe Planı Hazırlanmalı

Öncelikle hedefleriniz belirlenmeli. İş hacminizin şu an ki durumu ve ulaşmasını istediğiniz durumunu netleştirip, pazar payı, bütçenize uygun planlama, reklam modeli, rakip analizi gibi, yukarıda belirtmiş olduğumuz veriler ışığında iş planı hazırlayarak çalışmalara start verilmelidir. Bu çalışma sürecini, danışmanlık aldığınız Dijital Medya uzmanları ile birlikte planlamalı ve süreci birlikte yürütmek, süreçte çıkan aksaklıkların daha hızlı aşılmasına da yardımcı olacaktır.

Bu noktada bütçenizin az olması çok olması değil, bütçenize göre iş modeli oluşturup, hedefleme yaparak, orta ve uzun vadede dönüşüm beklemeniz ve iş planına bağlı kalarak, çıtayı daha yukarı çıkarmanın yollarını aramak olmalıdır.

Çevrenizden Duyduğunuz Yüksek Kazançlı Başarı Hikayelerinin Arkasında Büyük Bir Güç Olduğunu Unutmayın

Dijital mecrada başarı sağlayan firmaların ayda 300 bin – 1 milyon gibi kazanç sağladığını artık hepimiz duyuyor görüyoruz. Hatta bu noktada Data İstanbul Dijital Medya Ajansı olarak, yüksek ciroları yakalayan ve sürdüren müşterilerimiz mevcut. Ancak, bu başarı “Bir Görelim” düşüncesi ile kesinlikle yakalanmış bir başarı değildir. Rakipleri çok iyi bilen, rakip çalışmalarını analiz eden, pazara hakim olmuş ve çalıştığı danışmanların pazara hakim olduğu, mutfak tarafında güçlü ve enerji dolu bir teknik ekibin olduğu, Sosyal Medya kanallarını çok iyi yöneten özel bir ekip ya da partnerlerle çalıştığını, Google ADS ve Instagram Reklam alanında profesyonel kampanya oluşturan ve düzenli olarak reklamları yürüten bir ekibin olduğunu unutmayın. En önemlisi tüm bu operasyon sürecinde mükemmel bir iletişim ve koordinasyon ağı kurup bu koordinasyonu hem firma olarak siz hemde danışmanlık yapan ajans ya da kişilerin yürütmesi gerektiğini de belirtmek isteriz.

SEO Hizmeti Ciddi Bir Pazarlama ve Marka Yatırımıdır

Web siteniz için ürün ve hizmetlerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak, sektörde marka oluşturmak ve yüksek trafik ve dönüşüm beklemek için yapılan SEO Hizmeti ciddi bir süreçtir. 50 – 100 TL bütçe ayırıp makale almak ve aynı 100 TL bütçelerle gelişi güzel SEO Backlink paketleri ile üst sıralara sitenizin çıkmasını beklemek büyük bir hata ve yanlış bir yoldur. Rekabetin ciddi boyutlara ulaşması, Sosyal Medyanın gücü, sürekli kendini yenileyen, değişen Dijital dünya SEO çalışmalarına farklı bir boyut katmış ve bu iş yelpazesini büyük oranda genişletmiştir.


Küçük Düşün Büyük Başla. Steve Jobs - Ama iş planı ve hedefleme olsun

Büyük Düşünün Küçük Başlayın AMA Hedefleme Stratejisi Uygulayın

Bu yazı dizimizde bu paragrafa kadar aklınızda, küçük bütçelerle bu iş olmaz mı? Sorusunu duyar gibiyiz. Elbette olur. Ancak hedefleme ve yukarıda da belirtiğimiz üzere Realist bir iş süreci oluşturmanız gerektiğini belirtmek isteriz. E-Ticaret sitesi kurup nasıl bir yol haritası izleyeceğini belirlemeyen ve mevcut bütçesini eğitim ve üstün körü reklam maliyeti ile bitiren ve olmadı diye hayal kırıklığına kapılan kişilerden olmamanız için bu yazımızı sizler için hazırladığımızı tekrar ifade ediyoruz.

Data İstanbul E-Ticaret Danışmanlığı kapsamında E-Ticaret sektörüne giren ve bu noktada profesyonel yatırım ve reklam danışmanlığı hizmeti almak için İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. “100 TL Bütçe Yatırıp Bir Görelim” ile Dijital Yatırım Anlayışı” başlıklı bu makalemiz altında yer alan yorum bölümünden de aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz tüm soruları ciddi bir titizlikle inceleyerek cevap yazmaktan büyük mutluluk duyacaklardır.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.