SEO Makale

Uzmanların Bile Gözardı ettiği Kritik SEO Hataları

Uzmanların Bile Gözardı ettiği Kritik SEO Hataları

Uzmanların Bile Gözardı ettiği Kritik SEO Hatalarına Data İstanbul Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı Blog sayfasında sizler için yer verdik. SEO açısından kritik öneme sahip noktaları göz ardı edip, yapılması gereken noktaları ise ısrarla yapmaya çalışan, belki de küçük görülen önemli SEO çalışmalarına değinmek istiyoruz.

Müşteri ya da kendi sitelerimiz için çalışmaya başlarken geliştirdiğimiz SEO Stratejileri ve bu stratejiler üzerinde yol alırken, bazen gözardı ettiğimiz, önemsemediğimiz ya da bildiğimiz halde üzerinde durmadığımız -küçük- detaylar, başarılı sonuca ulaşmamızda bizi geciktirebilmektedir.

İşi iyi yapmak, öğrenmek ve kullanmak için daha gelişmiş ipuçları, araçlar ve püf noktalarının yanı sıra, ilgilenilmesi gereken anahtar kelimeler, sayfa yapıları ve sayfa dışı optimizasyonlar vardır. Bunlara takılıp, bu çalışmaların dışında profesyonel ve uzmanlık isteyen konuları bildiğimiz ama yapmadığımız önemli çalışmaları hatırlatma babında sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. İşe Başladıktan Sonra Sitede Noindex / Nofollow Komutu Bırakma

Sitenizin başlık kodunda bir noindex meta etiketi kullanarak bir web sitesindeki (veya web sitesinin tamamındaki) bir sayfanın Google’da görünmesini engelleyebilirsiniz .

Googlebot bu etiketi gördüğünde, sayfayı hemen arama sonuçlarından çıkarır. Hala sitenizi geliştiriyorsanız veya bir sunucuya kök erişiminiz yoksa ve herhangi bir nedenle belirli sayfalara veya tüm siteye erişim üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız bu yararlıdır. Ama büyük siteniz açılmadan önce onu çıkarmayı unutursanız?

Oops… Başka bir hata, sitenin başlık koduna bir noindex meta etiketi eklemek ve ardından komutu bir robots.txt ile engellemektir . Unutma: birini ya da diğerini yapmalısın. İkiside değil.

Noindex Komutu Bırakma SEO Konusu

Site tüm içeriği ile yayında iken, SEO çalışmalarına başladığınızda sitenizi Noindex’e düşürmek yanlış bir yoldur.

Yusuf ŞAHİN | Dijital Medya Uzmanı

2. Google Analytics ve / veya Google Arama Konsolu Kullanmamak

Özellikle kendi sitelerimiz için geçmişte çok defa yaptığımız hatalardır. Çok önemsemediğimiz Google Analytics ve Google Search Console sitemizi ekleme eylemi çok kişi tarafından göz ardı edilebilmektedir. Ancak iyi bir trafik analizi ve hatalar için temel noktalar arasında yer alan bir konudur.

Web sitenizin performansını anlamanız için ihtiyacınız olan tüm verileri size sağlar. Size trafik, demografik bilgiler ve okuyucularınızın sıçrama yapmadan önce ne kadar zaman geçirdiklerini anlatan Google Analytics SEO Uzmanları tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Peki SEO Uzmanları neden ihmal ediyor?

Daha başka kullanılan çok sayıda araç var. Birçoğu tescillidir ve birkaçı ucuzdur ve bu araçları kullanmak artık alışkanlık haline gelmiş ve yeterli olduğunu düşünülmektedir.

Artı, sevdiğimiz bir araç bulduğumuzda onu kullanmaya devam etme eğilimindeyiz. Diğer araçlar Google Analytics veya Search Console’a benzer yetenekler sunabilirken, günün sonunda en iyi sonuçları vermeyebilirler.

Bazı profesyonellerin yaptığı bir diğer yaygın hata, Google’da yeterince zaman geçirmemektir. İyi bir SEO için her şeyi kullanabilmeniz son derece önemlidir.

Süslü ve bir o kadarda Havalı SEO araçlarının yaptığı tek şey, bu bilgilerin daha kolay okunmasını, daha erişilebilir olmasını ve sizin için daha hızlı erişilebilir olmasını sağlamaktır.

Google Analytics ve Seach Console Tek Raporda Birleşti

3. Yanlış Anahtar Kelimeler için Optimize Etme

SEO uzmanlarının anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, bir çok defa ketum bir hale dönüştüğümüzü biliyoruz sanırım. Özellikle çok bilgi sahibi olmadığımız bir sektöre ilk adımı attığımızda bu olayı daha derinden yaşıyoruz.

Şaşırtıcı gelebilir çünkü çok fazla anahtar kelime araştırması yapıyoruz. Ancak bunu yapmak, daha iyi bir yol olsa bile, işleri belirli bir şekilde yapmaya fazla hazır olmanıza yol açabilir.

Özellikle, kötü alışkanlıklar geliştirebilir ve yanlış anahtar kelimeleri optimize edebiliriz.

Bazen , bunu müşterilerimizin müşterilerinin bakış açısından yapmamız gerektiğinde, iş perspektifinden optimizasyon yapıyoruz.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse;

A firması Halluks valgus olan kişiler için özel olarak ayakkabı satmaktadır. Sitenin içeriği, kanıta dayalı ve bilimine dayanan şov tasarımını yansıtıyor.

Seçilen anahtar kelimeler “halluks valgus ayakkabısı” ve “bunyonları tedavi etmek için kanıta dayalı ayakkabılar” idi.

Güzel, spesifik, düşük rekabetli uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Mükemmel görünüyordu, değil mi?

Aslında Pek değil.

Birkaç hafta sonra, doktorlardan reçete gereksinimleri veya hastaları için bunları nasıl temin edeceklerini soran e-postalar ve telefonlar almaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Ama halka satmaya çalışıyorduk 🙂

Bu alışkanlığı kırmak için, insanların problemlerine cevap ararken ne arayacaklarını araştırmak için biraz zaman harcamak iyi bir fikirdir .

Google arama motorunda kullanıcıların hangi dili kullandıklarını bulmaya çalışın. Her zaman resmi terminoloji olmayacağından, hedef kitlenizin önüne hangi dili konuştuğunuz önemlidir.

SEO Keywords Optimize

Bir Diğer örnekte müşterimiz için çalışma yaptığımız Google ADS ve SEO hizmet kapsamında “Oto Lastik Tamir” Hizmeti sağlayan firma ile ilgili.

Anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapmış olsak da, yerinde oto lastik tamir hizmeti sağlayan firma telefonları, “oto lastik” fiyat talebi için çağrılar aldığını gözlemledik 🙂 Çalışmalarımızda fiyat ve satış ile ilgili hiç bir şey olmamasına rağmen farklı amaçlarla siteye trafik girişi olması son derece yanlış bir eylemdir. Bu durumu erken farkediyor olmak da tabii önemli bir başarı 🙂 Kelimeler üzerinde derinlemesine optimize ettiğimizde, bu problem, hem SEO hemde Google ADS için ortadan kalktığını gördük.

Bu başlık altında belirtmek istediğimiz bir diğer konuda, Hizmet sektörü ile ilgili Bölgesel SEO çalışması yapan uzmanların şehir ve ilçeler üzerinde yaptıkları abartılı kelime döngüleri ve çarpık ve kalitesiz sayfalar içeren siteler. Sadece ilçe ve iller üzerinde fazlaca tekrarlanan hizmet başlıklarını kullanarak kalitesiz sayfalar oluşturmakta yanlış bir çalışma yoludur.


4. Dahili Bağlantıları Kullanmamak

Kaynaklarınıza çok sayıda süper kaliteli, yetkili bağlantılarla atıfta bulunmak gerçekten iyi bir fikirdir.

Okuyucularınızın sizi ciddiye almasına yardımcı olur ve Google’a iyi bilgi sağlamak için güvenebileceğinizin sinyalini verir. ( Arama kalitesi değerlendirici kılavuzlarında belirttikleri şeylerden biri bu.)

Ancak bazen dış bağlantılar konusunda gerçekten heyecanlanırız ve iç bağlantıları ihmal ederiz. Bunların da önemli olduğunu unutmayın.

Dahili bağlantılar, SERP’lerdeki konumunuzu yükseltmenin harika bir yoludur çünkü bunlar:

Googlebot’un sitenizi taramasını kolaylaştırın. Konu kümelerine ve önemli sayfalara işaret etmeye yardımcı olun. Sitenizin diğer bölümlerine trafik çekin. Bu çalışmalar için bir sınır ya da sayı yoktur. Yönlendireceğiniz Sayfalarınızı ya da blog yazılarınızı kaliteli tuttuğunuz sürece özgürce dahili bağlantılar oluşturabilirsiniz. Ancak, Etiket oluştururken sınırı aşmayın.


5. İçeriğinizi İyileştirmemek

Google’ın bir yenilik algoritması olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki bildiğinizden eminiz. Peki bu bağlamda sayfa içeriklerinizin iyileştirilmesinin önemli bir unsur olduğunun farkında mıyız?

Eski içerik sunuyorsanız, sayfa sıralamanızın ve trafiğinizin düşmeye başladığını fark edebilirsiniz.

Eski içerik, şu hale gelen içeriktir: Yeni istatistikler veya piyasa değişiklikleri nedeniyle güncelliğini yitirdi. Yeni bilgilerin ortaya çıkması nedeniyle bilgilerin yanlış olma olasılığı.
Google’ın bir anahtar kelimeyi anlama biçimindeki değişiklikler nedeniyle alakasız değerlendirilmesi. Algoritma güncellemeleri nedeniyle değer kaybetmesi.

SEO İçerik sayfalarınızı iyileştirin
SEO | İçerik sayfalarınızı iyileştirin

İçerik bir “ayarla ve unut” olayı değildir.

Ayrıca bağlantılar kopar, dosyalar kaybolur ve anahtar kelimeler kullanım dışı kalabilir. Bu nedenle, sayfalarınıza göz kulak olduğunuzdan emin olmalısınız.

Eski içeriği yenileyin ve kayıyor gibi görünen her şeyi ayarlayın. Google bunu takdir edecek ve SERP’lerde daha iyi bir konumla sizi ödüllendirecek.


6. Arama Amacı İçin Optimize Etmeme

Yanlış anahtar kelimeleri kullanmaya benzer şekilde, kullanıcı arama amacını optimize edememek, SEO stratejiniz için yıkıcı bir sebep olabilir.

Neyse ki, Google, insanların tam olarak aradıklarını sunma yeteneğine ince ayar yaptığından, arama amacı için optimize etmek çok daha kolay hale gelmiştir. Genel olarak, Google aramaları üç ana kategoriye ayırır:

“Aramalar yap. Bunlar, “çevrimiçi dizüstü bilgisayar satın alın” gibi işlemsel niteliktedir.
Aramaları “bil” ve “basit bil“. Bunlar, “en iyi dizüstü bilgisayarlar 2020” gibi bilgi verici niteliktedir.
Git” aramaları. Bunlar, “yakınımdaki dizüstü bilgisayar satıcısı” veya “dizüstü bilgisayar iade politikası site: example.com” gibi doğası gereği gezinme amaçlıdır.

Google Ziyaretçi Eğilimi ve Doğru Kelimeler

Müşterinin yolculuğundaki adımlara da karşılık geldiği için bu aramaların her biri için optimizasyon yapmak istersiniz. Bu, doğru içeriği, ihtiyaç duydukları anda, doğru müşterilerin önünde tam doğru noktada alma şansınızı en üst düzeye çıkarır.


7. SEO’nun Yalnızca Trafikle İlgilendiğini Düşünmek

Herhangi bir SEO mesaj panosuna veya alt dizine girin ve şuna benzeyen bir gönderi göreceksiniz:

“Neden daha fazla trafik alamıyorum?”

“Yeni siteme nasıl trafik çekerim?”

“Site trafiğini hızla artırmak için en iyi SEO stratejileri?”

Trafik, trafik, trafik.

Elbette, bir SEO Ajansı olarak sitelere trafik çekmek bizim işimiz.

İyi bir SEO stratejisi tam olarak bunu başaracaktır.

Peki trafik kadar önemli olan şey nedir?

Dönüşümler…

SEO Trafik

İstediğiniz tüm trafiğe sahip olabilirsiniz, ancak okuyucularınız takip etmiyorsa ve satın almıyorsa veya abone olmuyorsa, günün sonunda, diğer bir deyişle uzun vadede hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Unutmayın, her şeyde olduğu gibi kaliteye, nicelikten çok daha fazla değer vermelisiniz. Çok fazla site trafiği, ancak düşük dönüşümler, çok sayıda alakasız ziyaretçiyi çektiğiniz anlamına gelir. Hedefi yüksek olan az sayıdaki müşteri, tonlarca görünümden daha iyidir. Amaç hedef kitlenize ulaşmaktır.


8. SEO’yu ‘Duraklatmaya’ koymak

Siteyi süper yararlı bilgilerle dolu bir şekilde yüklediniz. Bir SEO stratejisi oluşturdunuz ve arama motorunda serbest bıraktınız.

SERP’lerde yükseliyorsunuz. İnsanlar sitenize filtre uyguluyor… Ve sonra her şeyin kaymasına izin verdin.

Ne oldu? İyi gidiyordun, olan buydu.

SEO motorunuzun çalıştığını keşfettiniz ve kayıtsız kaldınız.

Belki de SEO’nuzun bir süreliğine iyi olacağını düşünerek ürün hattınızı geliştirmek gibi başka şeylere odaklanabilirsiniz.

SEO basit bir çalışma değildir. Bu, sürekli uzaklaşıp sonuç veren bir makine de asla değil. Daha çok kurmalı bir oyuncağa benziyor – eğer onu korumaz ve sürekli geliştirmezseniz, siteniz bir süre sonra gerilemeye başlar.

Bonus: Paravan Bloglar ve Hesaplar

Güçlü bir SEO Stratejisi oluştururken son dönemlerde göz ardı edilen Pravan Blog ve sitelerin açılması üzerinde durulması gereken bir konu olup, bu noktada en az 10 farklı site ile iyi bir çalışma yapılması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz. İyi bir ordunun her zaman iyi askerlere ihtiyacı vardır.


Sonuç olarak Ne Yaptığınızı Bilseniz bile yanlış giden, unutulan şeyler olabilir.

Uygulanabilir bir SEO stratejisi planlamak, uygulamak ve sürdürmek çok sayıda hareketli etken parça içerir.

Yukarıda yer verdiğimiz maddelerden birini dahi gözardı etmek bizi yanlış sonuçlara yönlendirebilmektedir. Ayrıca, bu durum SERP’lerdeki konumunuzu olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu SEO Makalesi ile ilgili Sende yorum yaz

Sizde Düşüncelerinizi konu altında ki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Geriye dönüp baktığımızda süper basit olan, ancak profesyonellerin bile yapmış olduğu hataları ele aldık. Sizde Bu Konuda, Yorum, Eleştiri, Değerlendirme ve Düşüncelerinizi konu altında ki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlk sayfa mutluluğu sizlerle olsun…

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.