Dijital Pazarlama

Tıklama Sahtekarlığı Nedir ve Bunu Nasıl Önlersiniz?

Tıklama Sahtekarlığı Nedir ve Bunu Nasıl Önlersiniz?

Tıklama sahtekarlığı, tıklama başına ödeme (PPC) uzmanları ve dijital pazarlama ajansları arasında yaygın olarak bilinen bir terimdir. Başarılı bir PPC kampanyası yürütmenin birçok engelinden biridir. Bir reklamveren olarak amacınız, reklamları doğru kitleye göstererek reklam bütçenizin yatırım getirisini (YG) maksimize etmektir.

Tıklama sahtekarlığı, insanlardan kaynaklanmayan ve dolandırıcılık amaçlı kaynaklardan gelen tıklamalar için ödeme yapmanızı sağladığından en büyük engelinizden biridir. Bu, tüm çevrimiçi reklam tıklamalarının yüzde 14’ünü oluşturan bir sorun noktasıdır. As Google koyar, dolandırıcılık artan tıklama gelir tek niyeti ile bir reklam, web sayfası elemanı veya içeriği üzerinde herhangi tık tıklayın. Bir reklam kampanyasına para yatırdığınızda, her tıklamanın bir dönüşüm olmasını beklemezsiniz. Bunun yerine, onu karlı bir yatırım haline getirmek için yeterli dönüşüm elde etmeyi hedeflersiniz. Tıklama sahtekarlığı yalnızca sahte tıklamalar için ödeme yaparak kaynaklarınızı boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda PPC kampanya verilerinizin güvenilirliğini de etkiler.

Hiç kimse – Google bile – tıklama sahtekarlığını tamamen durduramaz, ancak uygulayabileceğiniz pratik tıklama sahtekarlığı önleme tedbirleri vardır. Bunlar, tıklama sahtekarlığının açıklayıcı işaretlerini öğrenmek, kaynaklarını bilmek ve bunu tespit etmek için araçlar kullanmaktır. Peki tıklama sahtekarlığı gerçekte nedir? Ve tıklama sahtekarlığı işinize ne mal oluyor? Buna cevap vermek için, PPC reklamcılığının manzarasını anlamamız gerekiyor.

Bu blogda, tıklama sahtekarlığı ve bunun önlenmesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

PPC Reklamcılığını Anlamak

Reklamverenler, reklamların platformlarına yerleştirilmesi için yayıncılara ödeme yapan işletmelerdir. Yayıncılar bir arama motoru, web sitesi sahibi veya çevrimiçi reklam alanları için ücret alan bir web sitesi ağı olabilir. Ücretli medya, 1996 yılında Planet Oasis adlı bir yayıncı aracılığıyla başlayan sağlam bir çevrimiçi reklamcılık modelidir.

PPC Reklamcılığını Anlamak
PPC Reklamcılığı

Reklamverenler reklamlarını göstermek için sabit bir fiyat ödemeye alışmışken, Planet Oasis işletmelerden sanal şehir ana sayfasında yer almaları için bir yerleştirme ücreti ve her tıklama için ek bir ücret talep ediyordu. Ayrıca fiyatlarını, reklamverenlerin ana sayfasındaki yerleşimlerine dayandırdı ve merkez yerleşimlerinin maliyeti daha fazlaydı.

İnsanlar başlangıçta reklam modeline şüpheyle yaklaşsa da Planet Oasis çok başarılı oldu, diğer yayıncılar modeli daha da geliştirdi. Aynı zamanda, Açık Metin, anahtar kelimelere teklif verme yeteneğini ortaya çıkardı. 1998’de Goto.com, reklamverenlerin en iyi reklam yerleşimleri için birbirlerine teklif vermelerini sağladı. Bu modeller, reklam performansına göre ücretlendirme yaparak hem reklamverene hem de yayıncıya fayda sağladı.

Bugün, aktif internet kullanıcıları dünya nüfusunun yüzde 59’unu oluşturuyor ve yaklaşık dört kişiden biri çevrimiçi alışveriş yapıyor. Dijital pazarlama dünyasında, PPC reklamcılığı, karlı bir iş modeli olarak büyümüştür ve birçok markanın dijital stratejilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak, karlı olan her şeyde olduğu gibi, insanlar sistemi kötüye kullanmayı öğrendi. Reklamverenlerin bir PPC kampanyasından maksimum yatırım getirisi elde etmeleri için, tıklamaların gerçek olması ve gerçek bir dönüşüm şansına sahip olması gerekir. Tıklama sahtekarlığının ardındaki amaç, reklamverenin maliyetini herhangi bir gerçek fayda sağlamadan yükseltmektir.

Reklam Tıklama Sahtekarlığı Nedir?

Google’a göre reklam sahtekarlığı, gerçek gibi görünürken reklam trafiğini artırmak için yapılan her türlü geçersiz etkinliktir. Tıklama sahtekarlığı, tıklamaların rakipleri sabote etmek veya reklam gelirini artırmak için üretildiği bir reklam sahtekarlığı alt kümesidir. Bu, gerçek kişiler tarafından veya bağlantıları hedeflemek veya bir insanın yapacağı eylemleri gerçekleştirmek için programlanmış bir tıklama botu aracılığıyla yapılabilir.

Bunu en iyi gösterecek bir örnek, mobil tıklama sahtekarlığıdır. Herhangi bir cep telefonu kullanıcısı, bir uygulamayı yüklemek için bir reklam görmüştür. Bu reklamcılık türü, reklamverenin uygulama yüklemesi için hangi platformu telafi edeceğini belirlemek için son tıklama ilişkilendirmesine dayanır. Tıklama yerleştirme, bir tıklama botunun istenen eylem için sorumluluk almak üzere kullanıcının son tıklamasından önce kendisini enjekte ettiği bir tür mobil tıklama sahtekarlığıdır.

Bu tür mobil tıklama sahtekarlığının, uygulama yüklemesiyle ilgili hiçbir şey yapmama karşılığında ödül kazandığı için neden zararlı olduğu açıktır.

Tıklama sahtekarlığı, PPC reklamcılığına dahil olan büyük miktarlarda para nedeniyle yaygındır. Bloomberg tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırma, tıklama sahtekarlığından en çok etkilenen sektörün finans olduğunu ortaya koydu . Sektör, işlemlerinde büyük nakit akışlarının yer aldığı sigorta, krediler, ipotek, kredi ve vergi ile ilgili ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Dolandırıcılık suçlularını doğrudan veya dolaylı olarak kendi kazançları için fonların bir kısmını çekin. 2017’de, her beş masaüstü tıklamasından birinin sahte olduğu tespit edildi. Bu, reklamcıların arkasındakileri bulmak için çok çalışmasını sağlayan endişe verici bir rakam.


Dolandırıcılık Suçlularını Tıklayın

Tıklama dolandırıcılığı suçluları, yüksek nakit akışına sahip rekabetçi endüstrileri hedefler. Bu endüstriler genellikle suçluların yararlanmak istediği büyük bir ücretli medya bütçesine sahiptir.

Farklı tıklama sahtekarlığı biçimlerini daha iyi anlamak için, bunun arkasında kimin olduğunu ve ne kazanacaklarını bilmeniz gerekir.

İşte en büyük tıklama sahtekarlığı suçlularından bazıları:

 1. Rakipler
  İstediğiniz anahtar kelimeler için üst sıralarda başarılı olmanız için stratejiler varken, en yüksek sıralamaya sahip yalnızca bir reklam olabilir. Rakipleriniz, reklamlarınıza yapılan hileli tıklamalarla reklam bütçenizi boşa harcar. Günlük tıklama limiti belirlerseniz, reklamınız ulaşıldıktan sonra kaldırılır ve rakibinize en yüksek sıralama şansı bırakılır. Bu, bir işletmenin kendisini zirveye çıkarmak için tıklama sahtekarlığını kullanması için bir teşviktir.
 2. Web Yöneticileri
  Web yöneticileri, sahip oldukları web sitelerinde / sitelerinde reklam alanları olan yayıncılardır. Site ziyaretçilerinden gelen her tıklama için reklamverenlerden ücret alırlar. Ne yazık ki, bazı web yöneticileri reklam gelirlerini artırmak için sahte tıklamalar oluşturarak bunu kötüye kullanıyor. Bu sahte tıklamalar gerçek site ziyaretçilerinden gelmediği gibi, reklama gerçekten ilgi duyan hiç kimse tarafından yapılmaz. Bir web yöneticisi, bu amaçla hileli tıklamalar oluşturmak için bir tıklama grubu veya bir grup kiralayabilir.
 3. Dolandırıcılık Yüzükleri
  Dolandırıcılık halkaları, web yöneticilerine benzer şekilde çalışır; burada amaç, sahte tıklamalar yoluyla reklam geliri elde etmektir. Aradaki fark, dolandırıcılık çetelerinin bu dolandırıcı faaliyetleri muazzam bir ölçekte yapıyor olmasıdır. Web sitesi ağlarına ve yüz binlerce benzersiz IP adresine sahiptirler. Şimdiye kadar keşfedilen en büyük reklam sahtekarlığı yüzüğü olan Methbot, günlük dolandırıcılıktan 3 milyon dolardan fazla kazanç elde etti.

Tıklama Sahtekarlığının Maliyetleri

Tıklama sahtekarlığına yönelik teşviklerin iyi anlaşılmasıyla, reklamverenler için gerçek sonuçları görmek daha kolaydır. Tıklama sahtekarlığının maliyetinin 2020’nin sonunda 23,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor . Ancak işletmeler için dikkate alınması gereken ek, dolaylı maliyetler de var.

Tıklama sahtekarlığının getirdiği başlıca zorluklar şunlardır:

 1. Boşa Harcanmış Reklam Bütçesi
  Yayıncılar, her reklam tıklamasının gerçek zamanlı kaydını tutmak için gelişmiş izleme algoritmalarına sahiptir. Tıklama sahtekarlığı, yayıncılar tarafından tespit edilmediği ve durdurulmadığı sürece reklam maliyetlerinizi anında artırır. Google gibi yayıncılar, AdWords tıklama sahtekarlığını tespit edebileceklerini iddia etseler de, bunu yüzde 100 durduramaz. Gerisi basitçe sizin için kaybedilen bir yatırım haline gelir.
 2. Çarpık Kampanya Verileri
  Reklamverenler için dolaylı ancak önemli bir maliyet, tıklama sahtekarlığının kampanya verilerini çarpıtmasıdır. Dolandırıcılık faaliyetlerini kampanya performansınızdaki belirli alanlarla ilişkilendirmek zordur. Tıklama sahtekarlığı, işletmelerin büyük ve küçük kararlara dayandırdığı verilerin doğruluğunu önemli ölçüde etkiler.
 3. Daha Düşük Dönüşüm Oranı
  Reklam satış maliyeti (ACoS), reklam harcamanızı oluşturulan satışlarınıza bölerek elde edilen çok önemli bir ölçümdür. Tıklama sahtekarlığı, herhangi bir satış potansiyeli olmadan reklam harcamalarınızı boşa harcadığından ACoS’nizi artırır. Sahte tıklamalar, dönüşüm oranınızın temel aldığı tıklama oranınızı (TO) yükseltir. Müşteriler istenen işlemi yapmadan çok sayıda tıklama elde etmek, düşük bir dönüşüm oranını yansıtır.
Profesyonel Dijital Reklam Ajansı Avantajları
Profesyonel Dijital Reklamcılık

AdS Tıklama Sahtekarlığını Yönetme

Tıklama sahtekarlığının reklamverenleri nasıl etkilediği açıktır, ancak aynı zamanda Google gibi yayıncıları da etkiler. Reklamverenler yalnızca gerçek tıklamalar için ödeme yapmakla ilgilendiğinden, PPC platformları tıklama sahtekarlığını tespit etme ve en aza indirme sorumluluğunu taşır.

Benzerlerinden farklı olarak, Google, resme 2000’in sonlarında girdi, ancak o zamandan beri birçok yayıncıyı en iyi PPC platformu olarak geride bıraktı. Google, güvenilir bir yayıncı olarak ününü korumak için AdWords tıklama sahtekarlığı tespitini ciddiye almaktadır.

Google, trafik kalite merkezi aracılığıyla, sahte hesapları filtreleme, tespit etme ve devre dışı bırakma gibi geçersiz etkinliklere karşı kapsamlı önlemler almaktadır . Bunlar, karmaşık algoritmalar ve manuel incelemeler aracılığıyla yürütülür.

Google’ın otomatik tespiti, reklamlarınızın geçersiz tıklamalar için ücretlendirilmeyeceği anlamına gelir. AdWords tıklama sahtekarlığı suçluları otomatik tespitten kaçarsa, kredi biçiminde geçersiz etkinlik ayarlamaları için uygun olursunuz .

Tıklama Sahtekarlığını Önleme Için 3 İpucu

Reklam dolandırıcılığının 2022 yılına kadar 44 milyar dolarlık bir sektör olması bekleniyor ve reklamverenler için büyüyen bir tehdit oluşturuyor. Yayıncılar tıklama sahtekarlığını önleme tedbirleri için üzerlerine düşeni yaparken, tıklama sahtekarlığını tespit etmek ve gidermek için atabileceğiniz pratik adımlar aşağıda verilmiştir:

 1. Metriklerinizi Yakından İzleyin
  Kampanya etkinliğinizde ve reklam maliyetlerinizde ani artışlara dikkat edin. Reklam ölçümleriniz mevcut PPC stratejinizle uyumlu olmadığında özellikle şüphelenir. Başka bir gösterge, yüzde 70’in üzerinde endişe verici derecede yüksek bir hemen çıkma oranına sahip. Yüksek bir kullanıcı yüzdesinin yalnızca bir sayfadan sonra çıkması, sahte tıklamaların bir işareti olabilir.
 2. Reklam Hedeflemenizi Hassaslaştırın
  Reklamlarınızın potansiyel tıklama sahtekarlığı suçlularına gösterilmemesini sağlamanın en iyi yollarından biri, gösterilmelerini sınırlamaktır. Hedef kitlenizi kesin konumlara ve demografik özelliklere göre ayarlayarak reklam erişiminizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, satış huninizin farklı aşamalarındaki kitleleri hedeflemek için yeniden pazarlama kampanyalarına öncelik verebilirsiniz.
 3. Trafik Kaynaklarınızı İnceleyin
  Şüpheli etkinlikleri kontrol etmek için reklam tıklamalarınızın IP adresi bilgilerine erişebilirsiniz. Faaliyet göstermediğiniz bölgelerden gelen tekrarlanan tıklamalar, tıklama sahtekarlığının en belirgin işaretleri arasındadır. Bazı yayıncılar, suçluları kara listeye alma ve onları kampanyalarınızdan hariç tutma yolları sunar. Üçüncü taraf tıklama sahtekarlığı algılama hizmetleri, bu işlemi kolaylaştırır.

PPC Stratejinizi Geliştirin

Gördüğümüz şey, tıklama başına ödemenin bir kazan-kazan reklamcılık modeli olduğudur. Reklamverenler, düşük kampanya performansı için sabit ücretler ödemek zorunda değildir ve yayıncılar, oldukça başarılı kampanyalar için sabit ücretlerle sınırlı değildir. Bununla birlikte, karlılığı, sistemi sürekli olarak kötüye kullanan ve rekabet gücü yüksek endüstrileri hedefleyen dolandırıcıları çeker ve bu da büyük doğrudan ve dolaylı gelir kayıplarına neden olur.

Talihsiz gerçek şu ki, çevrimiçi reklamcılık daha karmaşık ve yenilikçi özelliklere dönüşürken, tıklama sahtekarlığı suçlularının uyum sağlaması ve yaratıcı olması. Google gibi güvenilir yayıncılar, tıklama sahtekarlığı algılama algoritmalarına sahiptir, ancak basit önleme tedbirleriyle sorunları kendi elinize almak işletmenizin yararına olacaktır.

Tıklama sahtekarlığı, başarılı PPC kampanyalarına yönelik birçok tehditten biridir. En iyi performans gösteren bir PPC stratejisine ulaşmak için, reklam bütçenizin en iyi şekilde tahsis edilmesi için uzman PPC yönetimine ve tüm kanallarınızda kampanya performansınızın dikkatli bir şekilde izlenmesine ihtiyacınız vardır.

Tamamen ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir PPC stratejisi oluşturmak için PPC – Dijital Reklam Ajansımızdan yardım alın ve tıklama sahtekarlığından asla olumsuz etkilenmediğinizden emin olun.

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.