Dijital Pazarlama

2020 Yılının Bilmeniz Gereken 9 Yeni E-Ticaret Pazarlama Trendi

2020 Yılının Bilmeniz Gereken 9 Yeni E-Ticaret Pazarlama Trendi

2020 Yılının Bilmeniz Gereken 9 Yeni E-Ticaret Pazarlama Trendi konulu bu makalemizde satışlarnıızı artıracak önemli detaylar, Data İstanbul Dijital Medya, Pazarlama ve SEO Ajansı ekibimi tarafından bu blog bölümünde sizler için yer verdik. Konuya geçmeden önce Dünyada ve özellikle ülkemizde E-Ticaret pazar hacminin büyüme hızı tüm şirketleri heyecanlandırdığı gözlemleniyor. E-Ticaret danışmanlığı hizmeti sağlayan ajansımız, bu büyümeye ortak olmak için bu yazımıza bir alıntı ile başlamak istiyoruz.

TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş ise rapor sunumunda, raporda öne çıkan bulguları paylaştı: Online Perakende kategorisinde Sadece Online Perakende 30,8 Milyar TL yüzde 48 ile en fazla büyüme gösteren alan oldu. Burada yüzde 50’lik büyüme ile Pazaryerlerinin etkisi büyük oldu. Pazaryerlerinin hacmi 29,3 milyar liraya ye ulaştı.

Kaynak: Webrazzi

Bu büyüme e-ticaret mağazaları için harika bir haber olsa da, işletmelerin kalabalık bir dijital ortamda kendilerini ayırmak için her zamankinden daha çok çalışması gerektiği bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

İnternette bir dakika içinde ne olacağını bir düşünün . Bilgili tüketiciler Facebook reklamlarını tıklıyor, Instagram‘daki etkileyicileri takip ediyor, mobil uygulamalardaki indirim kodlarına ve daha fazlasına erişiyor. Pazarlarda karşılaştırmalı alışveriş yapıyorlar, promosyon e-postalarını okuyorlar ve çevrimiçi olarak ciddi harcamalarda bulunuyorlar. Bir işletme, bu dijital odaklı dünyada bir müşterinin dikkatini nasıl çeker? Dikkat çeken ve işletmeler için satışları artıran en önemli e-ticaret pazarlama trendlerini sıralayalım, böylece kendiniz için hangi stratejilerin denemeye değer olduğunu görebilirsiniz.

2020 ve sonrası için dikkate değer yeni e-ticaret pazarlama trendleri

İnternet, pazarlamacılara mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmanın bir dizi etkili yolunu sunar. İlgi çekici, bilgilendirici ve kişiselleştirilmiş yüksek kaliteli içerik, , müşterilerin satın alma kararları vermesine ve bağlılık oluşturmasına yardımcı olabilir . Dijital mesajlaşma, sosyal medya ve video platformları dahil olmak üzere birden çok kanalda bir varlık, markalar ve müşteriler arasında yeni iletişim yolları açabilir. Şirketler ayrıca bir şirketin kitle segmentini belirlemek ve daha geniş bir şekilde hedeflemek için makine öğrenimi,  yeniden hedefleme reklamları ve etkileyici pazarlamayı kullanabilir. Hangilerinin e-ticaret sitenize en alakalı trafiği çekmeye yardımcı olacağına karar vermenize yardımcı olması için, her bir eğilimi ayrı ayrı inceleyelim.

1. Kaliteli içerik hâlâ en önemlisidir

Tüketiciler, günlerinin yaklaşık üçte birini birden fazla cihazda dijital içerikle etkileşim kurarak geçiriyor . Bu, işletmelerin öne çıkmak ve tüketicinin dikkatini çekmek için birinci sınıf içerik sunması gerektiği anlamına gelir. Aşağıda, e-ticaret web sitenize alakalı trafik çekmenize yardımcı olabilecek bazı kaliteli içerik örnekleri verilmiştir:

Görüşler

Bir müşterinin web sitenizde ürün bilgisi aradığını varsayalım. Bir resim ve temel ürün açıklaması onlara bazı ayrıntılar verir, ancak ürünün bir müşteri için nasıl bir fark yarattığına dair bir örnek olay veya ürünü hayata geçiren bir video varsa ne olur? Bir müşterinin bir ürünün kendisi için neler yapabileceğini görselleştirmesine yardımcı olmak, onları satın almaya bir adım daha yaklaştırır.

Etkileşimli içerik

Bir müşteriyi doğru ürünle eşleştiren bir içerik stratejisi  de oluşturabilirsiniz . Cilt bakımı şirketi Bliss’in uygun ürünleri önermek için kullandığı bu etkileşimli testi inceleyin. Kullanışlı ve ilgi çekicidir ve müşterileri biraz daha uzun süre keşfetmek için sitede kalmaya teşvik eder.

Etkileşimli İçerik Oluşturma Stratejisi E-Ticaret
Etkileşimli İçerik Oluşturma Stratejisi E-Ticaret

Web seminerleri ve teknik incelemeler

Bir web semineri, e-kitap veya tanıtım yazısı gibi bilgilendirici içerik, işletmenizi güvenilir bilgiler için bir gidilecek yer olarak konumlandırabilir. Sitenize trafik göndermek için, bu tür eğitim içeriğini web sitenizde yayınlamayı ve sosyal medyadan veya bir pazarlama e-postasından ona bağlanmayı deneyin.

Blog gönderileri ve videolar

Solo Stove, bir blog ve YouTube kanalı aracılığıyla dış mekanı seven müşterilerine değerli içerikler sunuyor. İçerik, dumansız yangınlar oluşturma konusunda ipuçları ve DIY arka bahçe projeleri için fikirler belirterek daha fazla trafik sağlıyor. Üstelik bu içerikler hedef kitleye yönelik olduğu için E-Ticaret sitesinin değerlerini yükseltiyor ve marka bilincini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı oluyor.

2. Sosyal medya aracılığıyla daha fazla müşteri alışveriş yapıyor

Dünya çapında tahmini 3,6 milyar insan sosyal ağ platformlarını kullanıyor ve Amerikalılar günde yaklaşık iki saatini sosyal medyada geçiriyor. Bu, hedef pazarlarını bu platformlarda bulabilen işletmelerin görünürlüklerini artırmak ve satışları artırmak için benzersiz bir fırsata sahip olduğu anlamına gelir.

En popüler sosyal medya ağları çeken Facebook ve Youtube % 63 ve internet kullanıcılarının% 61. Yine de, işletmelerin bir sosyal strateji uygulamadan önce hedef kitlelerinin nerede olduğunu düşünmeleri önemlidir. Her platform, kullanıcılarının yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi demografik bilgilerini sağlayabilir.

18 ile 34 yaşları arasındaki ABD internet kullanıcılarının yaklaşık % 37’si sosyal medyayı kullanarak alışveriş yaptı. 25 ile 34 yaşları arasındaki her dört ABD’li çevrimiçi tketiciden birden fazlası, alışveriş yapmak için Facebook’ta “şimdi alışveriş yap” seçeneklerine başvurdu .

Dijital ortamlarını alışveriş yapılabilir hale getiren işletmeler, müşterilerin alışverişlerini bir dokunuşla tamamlamalarına olanak tanıyarak, müşterilerden bir ürün satın almak için bir web sitesine geçmelerini istemenin getirdiği zorlukları ortadan kaldırır. Sosyal medya platformları işletmelere uygulamaları aracılığıyla satış yapma olanağı sağladığından, bu eğilimin popülaritesinin artması muhtemeldir. Örneğin Facebook ve Instagram, kısa süre önce şirketlerin stoklayabileceği uygulama içi mağazalar kurarak müşterilerin uygulamadan çıkmadan bir işlemi tamamlamasına olanak tanıdı.

Birçok e-ticaret platformu , çok kanallı bir stratejinin parçası olarak sosyal medyaya entegre edilebilir ve bu da işletmelere ürün envanterini, nakliyeyi, sipariş karşılama ve müşteri hizmetlerini merkezi olarak yönetme avantajı sağlar.

3. Kişiselleştirme yeni bir standarttır

Amazon ve Netflix, özel öneriler söz konusu olduğunda yüksek bir beklenti standardı oluşturdu. Müşterilerin yalnızca üçte ikisinden fazlası markaların içeriklerini kişiselleştirmesi gerektiğini düşünmekle kalmıyor,% 42’si alakasız bilgilerle sunulduğunda rahatsız oluyor.

Kişiselleştirme , hedef kitlenize özelleştirilmiş bir deneyim sunmakla ilgilidir. Bunu yapmak için işletmelerin genel ve bireysel verileri izleyerek müşterilerini anlamaları gerekir. Site trafiğinin nereden kaynaklandığını izleyebilir ve para birimi ve dil seçenekleri sağlayabilirsiniz. Müşterilere web içeriğini İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almanca olarak görüntüleme seçeneği sunarak LARQ’nun küresel hedef kitlesinin ihtiyaçlarını nasıl anladığına bir göz atın.

E-Ticaret Özelleştirme ve Çoklu Dil Ekleme

Bir E-Ticaret sitesini çok iyi yönetiyorsanız. Bununla sınırlı kalmayın ve Global pazarlara açılmanın imkanlarından faydalanın.

Yusuf ŞAHİN | Dijital Medya Uzmanı

Bazı e-ticaret platformları, bir ziyaretçinin yeni mi yoksa geri gelen mi olduğunu belirleme yeteneği sağlar, böylece onları uygun bir karşılama ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca göz atma ve satın alma geçmişini izleyebilir ve davranışlara göre iletişimleri kişiselleştirebilirsiniz.

Bir müşterinin deneyimini kişiselleştirmenin yolları şunlardır:

Adlarını e-postaların konu satırında ve gövdesinde kullanın.
Takip eden e-posta pazarlamasıyla doğrudan web sitesinde ürün önerileri sağlayın.
İndirim teklif etmek için yakın zamanda işletmenizle ilgilenmeyen müşterilere bir mesaj gönderin.
Doğum günü promosyon teklifi gönderin.
Belirli sayıda satın alma işleminden sonra sadık müşterileri sürpriz bir ödülle ödüllendirin. Kişiselleştirilmiş video pazarlamayı deneyin .

4. Influencer işbirlikleri bir zorunluluktur

Bir blogları olsun, YouTube’da içerik oluştursunlar veya Instagram’da gönderi yayınlasınlar, etkileyiciler trendleri takip ederek ve ilgili konular hakkında konuşarak büyük bir takipçi kitlesi edinir. Hedef demografinizle çevrimiçi bir ilişki geliştirmiş bir etkileyici, işinizi tanıtmak için erişimini kullanabilir.

Örneğin bir gıda markası, ürünlerini daha geniş bir kitleye tanıtmak için yaşam tarzı ve ebeveynlik dikeylerinde etkileyicilerle ortaklık kurabilir. Influencer‘lar, marka bilincini artırmak için tarifler, videolar, blog gönderileri ve sosyal paylaşımlar yayınlayabilir.

Bu stratejiyi düşünüyorsanız , müşterilerinizin alışveriş yaptığı ve hedeflerinizi göz önünde bulundurduğu platformlarda etkileyiciler arayın. Mega etkileyiciler (ünlüler gibi) maruz kalma ve muazzam erişim sunarken, mikro etkileyiciler veya nano etkileyiciler tipik olarak takipçileriyle daha doğrudan etkileşime sahiptir. Statista tarafından yapılan bir araştırmada , mikro influencer takipçilerinin % 45’inden fazlası önerilen bir ürünü denedi ve% 26,9’u bir gönderi gördükten sonra satın aldı.

Influencer işbirlikleri

Etkileyici bir kampanya şunları içerebilir:

  • Ürününüzün bir incelemesi veya onayı.
  • Takipçilerinin kullanabileceği bir indirim kodu.
  • Yarışmalar veya eşantiyonlar.
  • Görsel değil Video kullanılması.

5. Müşteri hizmetleri için diyaloğa dayalı ticaret

Dijital mecraları ve E-Ticaret uygulamalarını kullanan kişiler mesajlaşma uygulamalarına daha fazla zaman harcıyorlar. Amerika’da bu oran 2020’de günde 24 dakikaya, bir önceki yıla göre 20 dakikaya yükseldi. Facebook Messenger ve WhatsApp gibi platformların popülerliğinden güç alan işletmeler artık müşterilerle bağlantı kurmak için dijital mesajlaşmaya yöneliyor.

Konuşmalı ticaret olarak bilinen bu strateji, kişisel ve son derece duyarlı müşteri hizmetleri sağlamak için dijital mesajlaşmanın yakınlığından yararlanır. Konuşma ticareti genellikle bir müşterinin sanal asistanı olarak hareket eden, soruları yanıtlayan ve satın alma kararlarını kolaylaştıran otomatik sohbet robotları biçimini alır. Bazı platformlar ayrıca müşterilerin işlemleri doğrudan uygulama içinde tamamlamasına da olanak tanır.

Sohbet odaklı bir ticaret stratejisini başarıyla uygulayan markalar, müşteri sadakati oluşturabilir ve alıcıların yaklaşık üçte biri işletmelerin güvenilir ve inandırıcı olup olmadığını belirlemek için sohbeti kullandığından, müşteriyi elde tutma oranlarını artırabilir. Bu noktada e-ticaret sitelerinize, sadece Whatsapp sipariş hattı yerine tüm kanallarınızı bağlayarak etkili şekilde kullanacağınız canlı destek uygulaması ile güçlendirmeniz önemli bir adım olacaktır.

6. Videolar, videolar, videolar

Mobil ve internet kullanıcıları için en popüler çevrimiçi etkinliklerden biri müzik, eğlence, bilgi ve kendin yap ipuçları için videolar izlemektir. Hakkında 85% ABD’de internet kullanıcılarının tüketmek videoyu haftalık bazda . YouTube, ABD’de % 90 erişimle önde gelen çevrimiçi platformdur ve onu% 60 ile Facebook izlemektedir.

Video içeriği, işletmelerin müşterilerle etkileşim kurması ve karar vermeye yardımcı olması için dinamik bir yoldur. Mobilya markası Burrow, mobilyalarını bir ürün resmi ve açıklaması ile birlikte kullanarak bir araya getirmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek için videolar kullanıyor.

Data İstanbul Dijital Pazarlama Ajansımız tarafından dikey model e-ticaret reklam kampanyaları oluşturulurken, kullanılan Videolar, görsellere göre %85 daha fazla etkileşim aldığı ve satışlarda ciddi bir artış sağladığı görülmektedir.

Video Ürün Tanıtım Reklam Etkileşimi

Videolar, müşterileri perde arkasına davet etmek ve bir markayı yaklaşılabilir ve cana yakın hissettirmek için de kullanılabilir. Ziyaretçi algısını daha hızlı ve etkili şekilde kullanılmasında görsel içeriklerden çok daha fazla yardımcı olmaktadır.


7. Yapay Zeka ve makine öğreniminin büyümesi

Yapay zekanın birçok uygulaması vardır, ancak pazarlama açısından bakıldığında, bilinçli iş kararları vermek için tüketici davranışları hakkındaki verileri analiz etmeyi içerir. Daha fazla veri toplandıkça algoritmalar daha doğru hale gelir.

Yapay Zeka, grup davranışını tahmin etmek için belirli bir müşteri segmenti hakkındaki verileri kullanabilir. Bu bilgiler, bir markanın benzer müşterileri hedeflemesine, dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan fiyat noktalarını belirlemesine ve yanıt verme olasılığı en yüksek kitlelere yönelik pazarlama kampanyalarını belirlemesine yardımcı olabilir.

Moda markası Natori , bir ürün lansmanı için yaratıcı varlıkları değerlendirmek için bir AI pazarlama platformu kullandı.

Yapay Zeka Tabanlı Pazarlama Stratejisi - E-Ticaret

Sistem, önerilen kampanyalara müşteri tepkisi hakkında doğru tahminler yaptı ve yeni müşteriler ve % 500 reklam harcamalarından elde edilen getiri yaratmaya yardımcı oldu .

AI, ilgili ürün önerileri ve kişiselleştirilmiş arama sonuçları sunmak için bireysel müşteri davranışını analiz etmek için de kullanılabilir. Müşterilerin en uygun ürünleri görmelerini sağlayarak alışveriş deneyimlerini ve dönüşüm olasılığını iyileştirebilirsiniz. Yapay zekanın önümüzdeki yıllarda dünya çapında yaygın bir şekilde benimsenmesi bekleniyor.


8. Kanallar arası pazarlama bir Zorunluluktur – Önemlidir

İşletmeler , çeşitli kanallarda yer alarak müşterileriyle bağlantı kurma şanslarını artırır . Çok kanallı pazarlama, her kanalda olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak hedef kitlenizin ziyaret ettiği platformlara odaklanmak görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarır ve bağlantı kurma fırsatları yaratır.

Facebook, Instagram, YouTube, Twitter ve onların müşterilerle Kişisel su arıtma marka LARQ etkileşimde kendi blog . LARQ ayrıca, tüketicilerin % 59’unun, müşterileri rakipler yerine satış hunilerine çekmek için bir alışveriş yaparken, mağazasını Amazon‘da barındırırken bir pazarda araştırma ve karşılaştırma yaptıkları gerçeğinden yararlanıyor. Pazar yerlerini kullanırken kâr marjı hesaplamalarına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

DipNot: Sadece pazar yerlerini kullanan satıcılar, marka değerini arka plana atarak sadece satışa odaklanmaktadırlar ve bu son derece yanlış bir stratejidir. Pazar Yerlerine Mahkum olmayın!

Amazon Mağaza Pazar Yerleri

Bir Adobe anketine göre , müşteriler bir satın alma işlemini araştırırken birkaç kanal hakkında bilgi ararlar:

Marka web sitesi:% 48.
Mağazada:% 40.
Yorumlar :% 38.
Sosyal ağ siteleri:% 22.
Video kanalları:% 19.

İşletmeler pazarlama yaparken bunu dikkate almalıdır. Yeni bir ürünü piyasaya süren bir şirket, bir e-posta kampanyası, çevrimiçi reklamlar, YouTube‘daki ürün demoları ve bir etkileyiciyle ortaklık kullanarak çok kanallı bir strateji uygulayabilir . Bir müşteri ürünü fark edip markanın web sitesine tıkladığında, bir blog yazısı, video referansları ve soruları yanıtlamak için çevrimiçi bir sohbet hakkında ipuçları bulabilir.


9. Akıllı yeniden hedefleme reklamları etkilidir

Yeniden hedefleme, web sitenizle etkileşimde bulunan tüketicilerin ilgisini çekmek için tasarlanmış bir reklam stratejisidir. Çerezleri kullanarak, bu müşterilere Facebook gibi sosyal medya platformlarını, arama motorlarını ve diğer siteleri ziyaret ettiklerinde reklam gösterebilirsiniz. Yeniden hedefleme, markanızı tüketicilerin zihninde ön planda tutar ve onları e-ticaret mağazanıza geri dönmeye teşvik eder .

Yeniden hedefleme, oldukça etkili bir strateji olabilir. Müşterilerin dörtte birinden fazlası bir yeniden hedefleme reklamı gördükten sonra siteye geri dönüyor. Yeniden hedeflenen web sitesi ziyaretçilerinin dönüşüm sağlama olasılığı , normal web sitesi ziyaretçilerinden % 70 daha fazladır.

Akıllı yeniden hedefleme reklamları

Akıllı yeniden hedefleme, müşteri davranışına dayanır ve dönüştürme şansını artırmak için içeriği tüketiciyle alakalı hale getirir . Yeniden hedeflemenizi, müşterilerin görüntülediği sayfalara ve gerçekleştirdikleri işlemlere göre özelleştirebilirsiniz. Aşağıda, reklamların nasıl hedeflenebileceğine ilişkin örnekler verilmiştir:

Bir ürünü görüntüleyen ancak sepete eklemeyen bir müşteriye, tam olarak o ürün için bir reklam sunulabilir. Alışveriş sepetine ürün ekleyen ancak ödemeyi tamamlamayan bir müşteriye, indirim veya ücretsiz kargo için bir reklam sunulabilir.
Belirli bir ürün kategorisini görüntüleyen bir müşteriye, o niş içindeki öğeler için bir reklam sunulabilir.
Bir ürün satın alan bir müşteriye, alakalı bir ürün için bir reklam sunulabilir.
Ayrıca, bir müşterinin sitenizde ne kadar süre kaldığına bağlı olarak, sitenizde gezinmek için zaman harcayanlara odaklanarak ve birkaç saniye sonra ayrılanları hariç tutarak yeniden hedefleyebilirsiniz.


Yeni bir e-ticaret pazarlama trendini ne zaman takip etmelisiniz?

Artık pazarlamacılar arasında dikkat çeken temel eğilimleri bildiğinize göre, hangilerinin şirketinize uygun olduğuna karar verme zamanı. Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler.

Trend, hedef kitlenize hitap edecek mi?

Yeni bir pazarlama stratejisi benimsemek önemli bir strateji oluşturmak ve karar almanız gerektiği bir gerçek. Ancak ulaşmaya çalıştığınız demografiye uygunsa başarılı olabilir. Kendinizi hedef kitleniz hakkında olabildiğince çok bilgi ile donatın . Çevrimiçi zamanlarını nerede geçiriyorlar? Onlar için en önemli olan nedir? Müşterileriniz için anlamlı bir pazarlama trendi seçin. Bu noktada Data İstanbul Dijital Pazarlama Ajansımız bünyesinde yer alan uzman ekibimiz sizlere Dijital Pazarlama Danışmanlığı kapsamında yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaklardır.

Eğilimi benimsemek için akıllıca bir iş hareketi mi?

İşletmenizin amaç ve hedeflerinin daha büyük resmi içindeki eğilimi düşünün. Bu stratejiyi denemenin maliyeti nedir? Yeni bir yazılım uygulamanız ve iş akışınızı değiştirmeniz gerekiyor mu? Ne tür bir getiri bekliyorsunuz? Eğilimi benimsemezseniz rakiplerinizin gerisinde kalacak mısınız? Araştırmanızı yapın ve trendin işletmeniz için mantıklı olup olmadığını düşünün.

İşletmeniz için doğru e-ticaret trendlerini seçin

Tüketiciler dikkatlerini ve paralarını çevrimiçi olarak daha fazla kaydırdıkça, işletmeler tercihlerine yanıt vermek ve alakalı kalmak için pazarlama stratejilerini düşünmelidir . Özetlemek gerekirse, göz önünde bulundurmaya değer en önemli 9 trend şunlardır:

Kaliteli içerik
Sosyal medya alışverişi
Kişiselleştirme
Influencer işbirlikleri
Konuşmalı ticaret
Videolar
AI / makine öğrenimi
Kanallar arası pazarlama
Yeniden hedefleme

Pazarlama eğilimleri her zaman teknoloji ile değişiyor, bu nedenle açık fikirli olun ve her stratejiyi şirketinizin hedefleri ve müşteri ihtiyaçları bağlamında değerlendirin.

Profesyonel E-Ticaret Danışmanlığı

Uzman Bir Ajans ile görüşerek danışmanlık hizmeti almanızda bu süreçte son derece önemli. Sosyal Medya Danışmanlığı kapsamında hizmet verdiğimiz Instagram ve Facebook reklamları için bize ulaşabilirsiniz. Google Arama ağı reklam stratejileri için e-ticaret sitenizi ilk aşamada SEO Optimizasyonu yaptırmanızı öneriyoruz. Bu makalemiz ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları Dataistanbul İletişim sayfamızdan da bizlere iletebilir ya da yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Tüm sorularınızı ciddi bir özveri ile cevaplamaktan büyük mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.


Kaynak : wordstream.com

Author

Yusuf ŞAHİN

Data İstanbul Dijital Medya Ajansımızın ilk temellerini attığımız 2007 yılından itibaren, özverili şekilde çalışmanın haklı gururunu taşımaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.